Findeks kredi notu ülkemizin en güçlü bankalarının ortak girişimleri ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulmuş bir oluşumdur. Bankaların kendi veri tabanlarında yer alan son 5 yıllık bilgilerin ortak bir ekrana aktarılması sonucu bankalardan son 5 yıllık süreçte kredi kullanan ya da kredi kartı alan kişilerin ödeme düzenleri temel alınmakta ve bu ödeme düzenlerine bağlı olarak kredi notu ortalamaları belirlenmektedir.

Belirlenen bu kredi notu kişinin yeni yapacağı kredi başvuruları için alacağı sonucu büyük oranda belirlerken aynı zamanda ne kadar kredi kullanabilirim sorularının da yanıtında rol oynamaktadır. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yaparak not ortalamalarını öğrenmeleri gerekir. Findeks kredi notu sorgulama ücreti ise sorgulama başına 4.50 lira + KDV olarak tahsil edilmektedir.

Ücretsiz Findeks kredi notu sorgulaması ise sadece ilk kez kredi notu öğrenmek isteyen kişilere sunulmakta olup bir defaya mahsus olarak yararlanılabilecek bir hizmettir. Findeks risk raporu sorgulamasında da aynı işlemler söz konusu olup kredi notu öğrenme ücretsiz olarak sadece ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişilere sunulur. Bunun haricinde kredi notu sorgulama siteleri sizin kişisel verilerinize ulaşamayacakları için böyle bir hizmet sunmaları söz konusu değildir.