Ücretsiz EFT yapma yolları herkes tarafından merak edilen bir konudur. Ücretsiz EFT yapmanın yollarını merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Banka işlemleri için alınan ücretler çoğu zaman fazla olabilmektedir. Özellikle havale ve EFT gibi para transferleri söz konusu olduğunda bankalar yüksek ücretler almaktadırlar. Bankanızda bulunan vadesiz TL hesabınızdan başka bankada bulunan bir hesaba para transfer etmek istediğinizde bankanız bu işleminizden ücret alır. Ayrıca fatura ödemek istediğinizde ya da kredi kartı ekstre borcunuzu ödemek istediğinizde yine bankanızın işlem ücreti kesintisi yaptığını görürsünüz.

İşte bunların tümü sizde ücretsiz işlem yapabileceğiniz bir platform arama isteği uyandırır. Havalenin ve EFT’nin ücretsiz olduğu, fatura ödeme işlemlerinin masrafsız yapıldığı ve ayrıca kredi kartı ekstre ödemelerinden işlem ücretinin alınmadığı bir platform ararsınız. Aslına bakarsanız bunları ücretsiz olarak gerçekleştirebileceğiniz bir hizmet vardır. O da şubesiz bankacılık hizmetidir. Şubesiz bankacılık hizmetinden nasıl yararlanacağınızı ve ücretsiz EFT yapma yöntemini öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Ücretsiz EFT Nasıl Yapılır?

Bazı bankalar kurumsal müşterilerine, belirli işlem hacmini aşan hesaplara ücretsiz eft, havale yapma yetkisi tanımlayabilmektedir. Ancak bireysel olarak sürekli ücretsiz farklı bankalara para göndermek isterseniz şubesiz bankacılık tercih edebilirsiniz. Bu sınıfta en ünlü iki banka Finansbank’ın Enpara’sı ve Teb’in Cepteteb’idir. Bu iki banka ile isteğiniz kadar eft’yi ücretsiz yapabilirsiniz.

Her ne kadar birçok banka havale(aynı banka içi transfer) için ücret almıyor olsa da eft için ücret almaktadır. Eğer çok sık Eft yapıyorsanız 2020 yılında aktif olarak hizmet veren Enpara ve Cepteteb’i mutlaka inceleyin.

Kredi Kartına Eft Nasıl Yapılır?

Farklı bir bankadan kredi kartınızın olduğu bankaya para göndermek isterseniz öncelikle;

  • İnternet veya mobil şubeye giriş yapın.
  • Para transferi – Kredi Kartına Transfer seçin.
  • Kredi kartının alındığı şube, kart numarası ve alıcı adı ile miktarı girin.
  • Bilgileri doğrulayın ve eft’yi gerçekleştirin.

Yukarıdaki adımları takip ederek kredi kartına eft yapabilirsiniz.

EFT Nedir?

Ücretsiz EFT yapmanızı sağlayan ürün şubesiz bankacılık hizmetleri veren üründür. Yani son yıllarda yayınlaşan şubesiz bankacılık uygulamalardır. Bunlardan bazıları QNB Finansbank ürünü olan Enpara, Kuveyt Türk ürünü olan Senin Bankan, Yapı Kredi ürünü olan Nuvo ve TEB ürünü  olan CEPTETEB’dir. Bu hizmetleri kullandığınızda sizden havale ve EFT ücretleri alınmamaktadır. Ayrıca fatura ödediğinizde ya da kredi kartı ekstrenizi ödediğinizde sizden ek ücret alınmamaktadır.

Şubesiz bankacılık ürünleri son iki yıl içinde oldukça yaygınlaşmış, bankalar şubesiz hizmetlere yönelmiştir. Bunun en önemli sebebi şubesiz bankacılığın bankalar için masrafsız olmasıdır. Şubesiz bankacılık ürününde şube açma masrafı yoktur. Bankalar şube açmadan da müşterilerine bankacılık hizmeti verebilmektedirler. Böylece hem şube açma masrafından hem de personel alma masrafından kurtulmaktadırlar.

En Fazla Ne Kadar Eft Yapabilirim?

Bu soru için verilebilecek net bir yanıt bulunmamakta. Genellikle bankalar müşterilerinin işlerine, kullanım amaçlarına göre işlem limitleri belirlerler. Standart bir kullanıcı için eft limiti genellikle 10.000 TL olarak sınırlandırılmıştır. Daha yüksek bir tutarda ödeme yapabilmek için bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak eft limiti artırma talebi yapabilirsiniz.

Müşteri Temsilcileri

Şube açmak yerine müşteri temsilcilerini istihdam etmekte bu temsilcilere ücret ödemektedirler. Siz şubesiz bankacılık başvurusu yaptığınızda müşteri temsilcileri isterseniz evinize isterseniz iş yerinize gün içinde gelmekte ve işlemlerinizi yapmaktadırlar. Vadesiz TL hesabı açtırmak için bir sözleşme imzalamanız yeterli olmaktadır. Ardından işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Şubesiz bankacılık hizmeti almak oldukça kolaydır. Vadesiz TL hesabınızı açtırdıktan sonra sadece para çekmek için ATM’ye gidersiniz. Bunun dışında ATM’ye hiçbir işlem için gitmeniz gerekmez. Çünkü istediğiniz tüm işlemleri internet bankacılığı ya da mobil bankacılık aracılığıyla yapmanız mümkündür. Paranızı birikim hesabınıza aktararak biriktirebilir, ihtiyacınız olduğunda paranızı birikim hesabınızdan vadesiz TL hesabınıza aktarabilirsiniz.

TL yükleme, ödeme ve benzeri her türlü işleminizi akıllı telefonunuza indirdiğiniz mobil bankacılık uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Böylece evinizde ya da iş yerinizden şubeye gitmeniz gerekmez. Kredi başvurusu yapacağınız zaman yine mobil bankacılık üzerinden ya da internet bankacılığı üzerinden kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Şubesiz bankacılık bu gibi özellikleri sayesinde son zamanlarda çok sayıda kişinin tercih ettiği yeni nesil bankacılık hizmeti olmuştur.