Hisse senedi, döviz, emtia, tahvil ve daha birçok parçacıktan meydana gelen borsa dünyasında yer almak, bir oyuncu olarak iyi bir performans ortaya koyarak ve sonrasında da bunun meyveleri toplamak birçok kişinin en azından aklından geçen fikirlerden biridir. Peki, henüz hakkında hiçbir şey bilmiyorken nasıl iyi bir borsa yatırımcısı olunabilir?

Bu yazımızda borsada iyi bir yatırımcı ve dolayısıyla da iyi bir borsa oyuncusu olabilmek için kullanılabilecek araçlardan ve aşılacak süreçlerden bahsedeceğiz. Ancak öncesinde borsa nedir ve borsa nasıl oynanır gibi temel sorularınız varsa ilgili bağlantılara tıklayarak zihninizdeki hemen her soruya yanıt bulacağınıza inandığım özel içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Borsayı tanımak, onun dilinden anlamak, parçaları birleştirmek, fikir yürütmek, analizlerle yapabilmek, öngörülerde bulunmak ve dolayısıyla da bu kazanlarım sorunda para kazanmak için hemen yararlanabileceğiniz kaynaklara bakalım.

Ücretli ve Ücretsiz Kitaplar

Herhangi bir şeyi öğrenmenin belki de en temel yollarından biri olan kitaplar, borsa öğrencileri için de önemli birer kaynak olarak görülebilir. Bu konuna akla gelen ilk yöntem, herhangi bir kitapçıya giderek ya da internet üzerinden kitap satışı yapan herhangi bir elektronik mağazaya girerek borsa nedir, borsa nasıl oynanır ya da borsayı öğrenmek şeklinde arama işlemleri sonrasında karşılaşılan kitaplar arasından seçim yapılabilir. Bu sorulara verilecek yanıtlar ya da kitapçıların sizi yönlendirecekleri ürünler genellikle teorik bilgilerden oluşan ve tanımlara da verilen kitaplar olacaktır. Bu kitapları alabilir ve yeni bir yabancı dil öğrenmeye çalışan bir bireyin söz konusu dilin dil bilgisini konularını içeren bir kitabı ele alması gibi ele alabilirsiniz.

Ücretli ve Ücretsiz Borsa Eğitim kitapları

Ücretli ve Ücretsiz Borsa Eğitim kitapları

Fiziksel kitapların yanı sıra gelişten teknoloji sayesinde ve varsa e-kitap okuyucunuzla uyumlu e-kitaplar arasında da seçim yapabilirsiniz.

Borsa ve kitap ilişkisinin bir başka boyutu da popüler borsa yatırımcıları tarafından bizzat kaleme alınan ya da onların hayat hikâyeleri üzerinden çeşitli bilgiler veren kitaplar bulunmasıdır. Bu kitaplar teorik bilgileri pek içermese de özellikle ilham almak, borsaya ve yatırıma olan bakışınızı şekillendirmek ve neyi nasıl yapacağınıza dair yol haritaları için değerlendirilebilirler.

Bu bahsettiğimiz kitapların yanı sıra, özellikle de temel bilgileri içeren ve daha çok borsayı merak eden, borsa konusunda giriş seviyesinde bilgi sahibi olmak isteyenler için hazırlanmış kısa e-kitaplar bulunmaktadır. Söz konusu kitapların neredeyse tamamı aracı kurumlar tarafından ele alınmış olmakla birlikte az da olsa blog yazarları ya da borsa ile ilgili yayın yapan internet siteleri tarafından da üretilmiş bulunuyor.

Adım Adım Borsa Eğitimi ile Borsa Nasıl Öğrenilir

Adım Adım Borsa Eğitimi ile Borsa Nasıl Öğrenilir

Bu konuda şöyle bir uyarı yapmamız gerekir ki, hangi kitabı alırsanız alın ve söz konusu kitaplardan kaç tane okursanız okuyun, iyi bir temel atmanızı sağlamalarının yanı sıra borsada yatırım yapmanız için yeterli olmayacaklardır. Çünkü borsa öğrenmek teorik bilgileri iyi bir şekilde ezberlemekten ziyade uygulama ile öğrenilebilecek, deneme yanılma ile çeşitli öngörülerin sağlamalarının yapılabileceği bir öğrenme süreci istemektedir.

Videolar

Özellikle de internetin gelişmesi ve internet yayıncılığının da popülerleşmesiyle birlikte yazılı içeriklerden daha çok görsel içerikler tüketilmeye başlandı. Aynı durum borsa dünyası için de geçerli diyebiliriz. Zira borsa ile ilgili bilgilerin yanı sıra iyi bir borsa yatırımcısının neler yapması gerektiğine dair çok sayıda video içeriği bulunuyor.

Kitap konusunda olduğu gibi video konusunda da temel olarak ikiye ayırabileceğimiz video içerik üreticileri mevcut. Bunlardan ilki ve ağırlıklı olarak video hazırlayan kesimi aracı kurumlar. Ayrıca aracı kurumlar bu tür eğitimlere ciddi yatırımlar yapabildikleri için hazırlanan ya da hazırlanması için gerekli maddi imkânların temin edildiği videoların oldukça profesyonel bir seviyede hazırlandıklarını da söyleyebiliriz. Bununla birlikte bu videoların daha çok söz konusu aracı kurumun eğitim paketi altında bulunabileceğini ya da deneme hesabı açarak da erişebileceğiniz söylemekte fayda var.

Ücretli ve Ücretsiz Borsa Eğitim Videoları

Ücretli ve Ücretsiz Borsa Eğitim Videoları

Çeşitli video temelli sosyal mecralarda da rahatlıkla karşılaşabileceğiniz üzere ücretsiz videolar da bulunabilir. Bu videoları da izleyerek borsa ile ilgili birçok bilgi edinmek mümkündür.

Görsel destekli bir şekilde yararlanabileceğiniz videolar sayesinde öğrenme süreciniz daha kısa ve daha verimli olacaktır. Diğer yandan istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde gerçekleştirebileceğiniz bir şey olması bakımından da birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. İstediğiniz zaman izleyebilir ve istediğiniz zaman da keserek ya da duraklatarak devam edebilirsiniz.

Çevrimiçi (Online) Eğitimler, Webinar’lar

Yine gelişen teknoloji ve yayınlaşan internet dünyası ile birlikte birçok aracı kurum ve eğitim şirketi ilgili kişilere çevrimiçi eğitimler vermektedir. Hemen her konuda internet üzerinden bu tür eğitimlerin alınabilmesi mümkün olduğu gibi borsa konusunda da oldukça başarılı ve etkili online eğitimler mevcut.

Özellikle de aracı kurumlar tarafından çevrimiçi eğitimler çok dikkate alınmaktadır. Hemen her aracı kurumun bu yönde hizmeti olduğunu söyleyebiliriz. Fiziksel bir katılım gerekmediği daha doğrusu bir yerden başka bir yere gitmeniz gerekmediği için hem zamandan hem de diğer masraflardan kurtularak bu tür eğitimleri alabilmek mümkün.

Borsa'da Başarılı Olmanın Sırları

Borsa’da Başarılı Olmanın Sırları

Günümüzde birçok aracı kurum, internet sitelerine kayıt olan ve özellikle de sanal para ile borsada yatırım denemesi yapmak isteyen sanal hesap başvuruları sonrasında başvuranları ücretsiz çevrimiçi eğitim etkinliklerine de davet etmektedir. Bu şekilde hem ücretsiz hem de olası sorularınıza da cevap alabileceğiniz bir eğitim faaliyetine katılmak mümkün.

İnternet üzerinden sağlanan eğitimler genellikle belli zaman aralıklarıyla gerçekleşir. Bu zaman aralığını belirleyen en önemli kıstas ise katılımcı sayısıdır. Eğer ilgili aracı kuruma katılımcı yoğun ise sık sık webinar etkinlikleri gerçekleştirilebilir. Dolayısıyla eğer bu eğitimlerden yararlanmak istiyorsanız ilgili aracı kurumun belirlediği tarihlerde ve saatlerde bilgisayar başında olmaya özen göstermelisiniz. Her ne kadar eğitimlerin belli bir programları olsa da olası sorularınızı da büyük ihtimalle ve yeterli zaman olması halinde yanıtlamaya çalışacaklardır.

Borsa'da Başarılı Olmanın Sırları

Borsa’da Başarılı Olmanın Sırları

Bu arada hemen şunu da belirtmeliyiz ki, söz konusu çevrimiçi eğitimler ve webinar etkinlikleri için büyük olasılıkla önceden kayıt olmanız gerekecektir. Bu kayıtları takip ederek ve kayıtların açılmasıyla beraber kaydınızı yaptırarak yerinizi almanızı tavsiye ederiz. Zira eğitimi verecek aracı kurumun kullandığı teknolojiye ve eğitim yazılımın kapasitesine bağlı olarak ilgili eğitimler kullanıcı kısıtlamasıyla birlikte gerçekleştirilebilir.

Sanal Para ile Demo Hesaplar

Nasıl ki bazı eğitim mecralarında sunulan eğitimlerin bir kısmı teorik ve bir kısmı da uygulamalı ise borsa eğitimi de o şekilde alınmalıdır. Yazımızın bu noktasına kadar söylediklerimizin tamamı teorik bilgiler içermektedir. Yani borsa dünyasında ne nedir, ne anlama gelmektedir, analiz nasıl yapılır, piyasalar nasıl okunur gibi bilgilerin yanı sıra hangi yöntem ve teknik nasıl kullanılır gibi biraz daha ileri boyutta bilgiler de edinilebilir. Ancak uygulama tarafı bambaşkadır ve bunu yalnızca kendinizi deneyerek gerçekleştirebilirsiniz. demo hesaplar üzerinden kullanabileceğiniz sanal paralar da bunun en risksiz yoludur.

Aracı kurumlara kayıt olarak açabileceğiniz sanal hesaplar sayesinde o ana kadar öğrendiğiniz bütün bilgileri artık uygulamaya geçirerek pekiştirebilirsiniz. Tabii ki bu yöntem ne yaparsanız kazanacağınızı ve ne yaparsanız kaybedeceğini göstermesi bakımından da ileride gerçekleştireceğiniz muhtemel bir gerçek yatırım hamlesine de ışık tutacaktır.

Borsa'da Başarılı Olmanın Sırları

Borsa’da Başarılı Olmanın Sırları

Sanal para ile demo hesaplar ilgili aracı kurumun internet sitesi altında faaliyet gösteren bir sayfadan kullanılabileceği gibi mobil uygulama üzerinden de yönetilebilmektedir. Bu sayede işlemlerinizi söz konusu mecralarda gerçekleştirerek yani uygulama eğitiminizi bu şekilde tamamlayarak borsa eğitimi konusunda gerçek yatırım aşamasına geçebilirsiniz.

Son olarak şunları söylemeliyiz ki, borsa eğitimi ve dolayısıyla da borsa tecrübesi kişiden kişiye değişebilecek özelliklere sahiptir. Bu nedenle konular üzerinde çalışırken mutlaka birden fazla kaynaktan faydalanmaya ve birden fazla görüşü ele almaya çalışmanız faydanıza olacaktır.

Ayrıca eğitimin özellikle de teorik aşamasında mutlaka ve mutlaka yazarak çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede hem kendi notlarınızı oluşturarak daha sonra onlara dönüp tekrar yapabilirsiniz hem de gerektiğinde o bilgileri kullanabilirsiniz.