Üç ay ertelemeli kredi almak bazen avantajlı ve bazen de avantajsız olabilir. Üç ay ertelemeli kredinin avantajlarını ve dezavantajlarını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Bankalar çok çeşitli krediler oluşturmakta ve bunları müşterilere sunmaktadırlar. Bankaların websitelerine girdiğinizde çok çeşitli krediler olduğunu görebilirsiniz. Bu krediler üç ay ertelemeli, artan taksitli, azalan taksitli, bir ay ya da iki ay ertelemeli, eşit taksitli ve daha çok sayıda çeşitlerde olabilmektedir. Önemli olan bu kredi türleri arasından ödeme planı size en uygun olan krediyi seçmenizdir. Bunlardan biri de üç ay ertelemeli kredidir. Bu kredi müşterilerin sevdiği bir kredi türü olarak öne çıkmaktadır.

Üç Ay Ertelemeli Kredi Nedir?

Üç ay ertelemeli kredi bankaların müşterilere sunduğu ve ödeme kolaylığı olan bir kredi türüdür. Bu kredinin ödeme planının size uygun olduğunu ya da olmadığını ancak ödeme planını ayrıntılı bir şekilde inceleyerek anlayabilirsiniz. Çünkü bir müşteriye çok avantajlı gelen bir kredi türü başka bir müşteriye hiç avantajlı gelmeyebilir. Bu nedenle kredi türünün size uygun olup olmadığını çok iyi incenlemeli ve ondan sonra krediyi bankanızdan talep etmelisiniz.

Üç ay ertelemeli kredi bazı müşteriler için aranan bir kredi türü iken bazı müşteriler de bu krediden kaçmayı yeğlemektedirler. Dediğimiz gibi önemli olan kredinin özelliklerini bilmeniz ve bu özelliklerin sizin aradığınız özellikler olup olmadığına karar vermenizdir. Bunu yapabilmeniz için de kredileri çok iyi araştırmalı ve aceleci davranmamalısınız.

Üç Ay Ertelemeli Kredi Neden Avantajlıdır?

Üç ay ertelemeli kredinin avantajlı olmasının nedeni krediyi geri ödemeye hemen başlamamanızdır. Yani bunun avantajı krediyi kullandıktan üç ay sonra taksitleri ödemeye başlamanızdır. Ertelemeli kredilerde ilk taksit, üç ay boyunca ödemediğiniz taksitlerin biriken faizlerinden oluşur. Yani siz ilk taksit ödemesini diğer taksitlerden çok daha az tutarda olacak şekilde yaparsınız. Bu da sizin üzerinizde bir yük oluşmasını engeller.

Üç ay ertelemeli taksit kredisi genellikle evlenmek ve düğün yapmak isteyen çiftler tarafından alınmakta ve tercih edilmektedir. Çünkü çiftler, evlendikten hemen sonra taksit ödemeye başlamak istememektedirler. Bu da onlar için bir avantaja dönüşmektedir. Üç ay ertelemeli krediyi kullanmayı ayrıca işletme açacak ve işini kuracak olanlar tercih etmektedirler. Çünkü işletme kuracak olan kişiler hemen taksit ödemeye başladıklarında nakit sıkıntısı yaşayabileceklerini ve bu nedenle ertelemeli kredilerin daha avantajlı olduğunu düşünmektedirler.

Üç Ay Ertelemeli Kredi Neden Avantajlı Değildir?

Üç ay ertelemeli kredinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bu dezavantajlardan biri 48 ay vadeli bir kredi aldığınızda kredinin 45 ay vadeli şeklinde hesaplanması ve ilk ay, üç aylık biriken faizi ödeyeceğiniz için aslında kredinin 44 takside bölünmesidir. 44 takside bölünen bir kredi de 48 takside bölünen krediye göre daha az avantajlı olacaktır. Yani taksitlerin tutarı artacaktır. Ancak siz bunun ödeme konusunda size göre daha avantajlı olacağını düşünüyorsanız bunu bilerek krediyi almalısınız.