Gerekli şartları sağlayan hemen her araç sahibinin katılabildiği Uber projesi ile birlikte herkes taksici olabiliyor ya da taksi ihtiyacını daha rahat bir şekilde karşılayabiliyor. Son birkaç yıldır başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın birçok noktasında kullanılmaya başlanan Uber, gün geçtikçe değerini katlıyor.

Son olarak 2 yıldır aktif bir şekilde yer aldıkları ülkelerden biri olan Suudi Arabistan‘daki Kamu Yatırım Fonu üzerinden 3.5 milyar dolarlık yatırım alındığını açıklayan şirket, bugüne kadar kendilerine yönelik yapılan yatırımlar arasında bir seferde gerçekleşen en yüksek miktara sahip yatırım olduğunun da altını çizdi.

Söz konusu yatırımla birlikte fon sahibi Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu Genel Müdürü Yasir Al Rumayyan da Uber’in yönetim kurulunu oluşturan kişilerden biri olarak yerini alacak.

Dünyadaki söz sahibi ülkelerin Uber’e duydukları güvenin bir tescili olduğunu belirten Uber İcra Kurulu Başkanı yani CEO’su Travis Kalanick, Suudi Arabistan’ın kendileri için ne kadar önemli bir ülke olduklarına değindi.

Piyasa Değeri 62.5 Milyar USD

Ortadoğu ülkelerinde yaklaşık 400 bin kullanıcısı ve yine yaklaşık 20 bin sürücüsü olan Uber’in güncel piyasa değerinin 62.5 milyar dolar olduğu belirtiliyor.