TÜROB Booking.com Kararının Kaldırılmasını İstiyor

Booking.com hakkında tedbiren faaliyetlerin durdurulması kararının verilmesinin ardından TÜROB, mahkemeye başvurdu ve mahkemeden kararın kaldırılmasını talep etti. 

Çevrimiçi rezervasyon portalı hakkında TÜRSAB dava açmış ve sitenin Türkiye’de haksız rekabete yol açtığını öne sürmüştü. Mahkeme dava sonucunda TÜRSAB’ın iddialarını haklı bulmuş ve booking.com’un faaliyetlerinin tedbir amacıyla durdurulmasına karar vermişti. Bu karara pek çok kişi tepki göstermiş ve booking.com da karara karşı temyize gideceğini belirtmişti.

Türkiye Otelciler Birliği Mahkemeye Başvurdu

TÜROB yani Türkiye Otelciler Birliği, TÜRSAB tarafından açılan dava sonucunda İstanbul 5.Asliye Ticaret Mahkemesi’nin verdiği kararın kaldırılması için başvuruda bulundu. Davada mahkemenin aldığı tedbir kararının durdurulması talebinde bulundu. Bu başvurunun gerekçesi olarak zaten konaklama sektörünün çok zor bir dönem geçirdiği ve booking.com’un faaliyetlerinin durdurulmasıyla sektörün daha zor durumda kaldığı gösterildi.

Booking.com’da bulunan Türkiye otellerinde rezervasyon yapılamaması zaten zor durumda olan sektörü daha zor duruma düşürdü. TÜROB tarafından yapılan bu açıklama aslında Türkiye’de en küçüğünden en büyüğüne kadar bütün konaklama tesislerinin içinde bulunduğu zor durumu göstermekte. booking.com Türkiye’deki hemen hemen tüm konaklama tesislerinin ulaşamayacağı müşterilere ulaşmasını sağlıyordu.

Otellerin Kaynakları Kesildi

Türkiye Otelciler Birliği’nin mahkemeye yaptığı başvuru aslında booking.com’un oteller için ne kadar büyük bir önem taşıdığını gözler önüne seriyor. Çünkü Türkiye’deki pek çok tesis olumsuz etkilenmiş durumda. Öyle ki, Türkiye’nin doğu bölgelerinde bulunan tüm oteller pazar paylarının büyük kısımını bu çevrimiçi rezervasyon sitesinden karşılıyordu. Bunlara ulaşmanın en kolay yolu bu websitesi idi.

Türkiye’de bulunan küçük oteller, pansiyonlar ve benzeri tesislerin kaynakları işte bu çevrimiçi rezervasyon sitesindeydi. booking.com’un kapatılması nedeniyle bu tesislerin kaynaklı da bir anda kesilmiş oldu. booking.com’un bu otellerden çok yüksek oranlarda komisyon aldığı söylense de websitesi bu konuda da bir açıklama yaptı ve otellerden aldığı komisyon oranının ortalamasının yüzde 15 olduğunu söyledi.

Sektör ve Vatandaş Cezalandırılmıştır

TÜROB mahkemeye başvurmasının ardından kamuoyuna da bir açıklama yaptı ve bu açıklamada çevrimiçi rezervasyon sitesinin kapatılmasının oluşturduğu olumsuz etkilere değindi. Açıklama şu şekilde idi: “Hukukun üstünlüğü şüphesizdir ve Booking.com’un yasalara aykırılığının tespit edilmesi halinde yanlış-haksız rekabete yol açan uygulamalarını düzeltilmesi sağlanmalıdır. Ancak yargılama sürecinin devam etmesine karşın Booking.com’un faaliyetinin durdurulması, Booking.com’dan ziyade sektörü ve vatandaşı cezalandırır nitelikte olmuştur. Ayrıca bu karar, uluslararası alanda ülkemize yönelik olumsuz algının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Hukukun üstünlüğünü her zaman ön planda tutan Birliğimiz, yasalara aykırı uygulamalarının giderilmesi aşamasında, sektörün tüm paydaşlarının çıkarlarının korunması gerektiğini ana ilke olarak kabul etmektedir.”

Booking.com sayesinde vatandaşlar en iyi fiyatlarla istedikleri tesiste konaklama imkânı buluyordu. Ayrıca müşteriler konakladıkları tesisle ilgili olumlu ve olumsuz değerlendirmelerde bulunabiliyor, tesise puan verebiliyordu. Böylece her tesisin bir değerlendirme puanı oluşuyordu. Müşteriler oluşan puanlara göre siteden tesis seçebiliyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.