Nüfusun yoğun olması ve gelişmekte olan ülkeler arasında yer alması Türkiye’nin bankalar için eşsiz bir finans sektörü olarak görülmesine neden olmaktadır. Ülkemizde hizmet veren pek çok banka bulunmakta olup bu bankaların bir bölümü kamu bankaları olarak kabul edilirken bir bölümü ise özel bankalar statüsünde hizmet vermektedir.

Türkiye’nin İlk Devlet Bankası

Ülkemizde hizmet veren en eski banka hiç tartışmasız Ziraat Bankası’dır. 1888 yılında resmi olarak Ziraat Bankası adı altında hizmet vermeye başlayan Ziraat Bankası geçmişten aldığı güç ile beraber bugüne başarılı bir şekilde uyum sağlayarak Türkiye’nin en güçlü bankaları arasında yer almayı başarmaktadır. Geride bıraktığımız yıllar içerisinde yapılan başarılı yatırımlar sayesinde köhne yapısından kurtarılarak gerekli atılımları gerçekleştiren banka zarar yapan yapısını değiştirerek bankacılık sektörünün önemli oyuncularından biri olma başarısını göstermiştir.

Türkiye’nin Kamu Bankaları 

Ziraat Bankası yanı sıra ülkemizde hizmet veren iki kamu bankası daha bulunmaktadır. Bunlardan ilki Halk Bankası ‘dır. Halkbank kamu bankası olarak hizmet vermeye devam ederken aynı zamanda Vakıfbank ‘ta kamu statüsünde yer almaktadır. Buna ek olarak Ziraat Bankası Katılım Bankası ‘da katılım bankaları statüsünde hizmet veren bir kamu bankasıdır.

Finans sektöründe gerek özel bankalar gerekse de devlet veya kamu bankaları hizmet konusunda kesinlikle kısıtlamaya uğramadan elinden geldiği kadar insanlara yardımcı olmaya çalışıyor. Burada daha önceden kurulmuş ve kurumsal yapı kimliğini finans sektöründe en iyi şekilde sergilemiş olan bankalar karşımıza çıkabilir.

Devlet veya kamu bankaları şeklinde karşımıza çıkan ve bununla beraber hizmetleri ile diğer bankalardan ayrışan finans kuruluşları geçmişte de vardı bugün de var. Kimi zaman yapı emlak konusunda hizmetler ön plana çıkan kimi zamanda çiftçi ve diğer unsurları destekleyen yönüyle fark yaratan bankalar halkın her zaman yanında olmaya devam etmektedir. Standart bankacılık prosedürlerini çok iyi takip ederek ayrım yapmadan çok sayıda insana hizmet veren bankalar ekonominin en büyük destekçisi ve ayrıcalığı olarak görülmektedir.

Devlet Veya Kamu Bankaları İçerisinde Halkbank Ve Ziraat Bankası

Kuruluşundan bu yana büyük hizmetleri ile ön plana çıkan aynı zamanda finans sektöründe geçmişe ve bu güne tanıklık eden bankalar karşımızda. Devlet bankası olması veya kamu bankası ayrıcalığını münacat gerçekleştiren çok sayıda insan değerlendirebilir. Hesap açma veya mevduat konusunda fırsatlardan yararlanma noktasında insanların devlet bankası tercihi mantıklı görünüyor.

Eğer ihtiyaç karşılama noktasında devlet bankalarını tercih edecek olursanız yine uygun faiz oranları ile birlikte cazip kredi fırsatlarından yararlanmanız mümkün olabilir. Gerek büyük yapısı gerekse de güçlü sermaye ve mevzuatı ile birlikte hem Halkbank hem de Ziraat Bankası topluma mal olmuş devlet bankaları olarak dikkat çekmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı yatırımcıların güvenliği bir kaynak olması sebebiyle kamu bankaları çoğu zaman daha fazla tercih ediliyor ve tercih edilmesi için farklı sebepler var. Toplumun ihtiyaçlarını karşılamak konusunda özel bankalar kadar misyon üstlenen devlet bankaları her konuda çıtayı yükseltmek ve kendini geliştirmek zorundadır.

Devlet Bankası Ve Özel Bankanın Farkı

Gerek özel banka seçenekleri gerekse de devlet veya kamu bankaları aslında müşteriye hizmet noktasında benzer istikametten çözüm oluşturmaya devam etmektedir. Kredi ihtiyaçlarını karşılamak için cazip faizli ve uzun vadeli fırsatlar hem özel bankalarda hem de devlet bankalarında standart prosedür ve hizmet olarak sunuluyor. Nasıl ki özel bankalar yılın değişik zamanlarında kampanyalarla beraber cazip kredi fırsatı sunuyor? Aslında devlet bankalarının yine bu ve benzeri konularda çalışmaları olduğunu söyleyebiliriz.

Güçlü yatırım ve kolay hizmet avantajları ile birlikte insanlara daha cazip sunumlarda bulunmayı ilke edinmiş bankaların özel veya devlet bankası olmasının inanın hiçbir önemi yok. Burada müşteri hizmet merkezine konulduğu gibi müşteri memnuniyetini sağlamak için atılan adımlar hem devlet hem de özel bankaların daha prensipli çalışmasına zemin hazırlıyor.

Genellikle yüksek faizleri çok görmediğiniz devlet veya kamu bankaları gerçek manada hizmetin adresi olmaya ve cazip şartlarda kredi imkânı sunmaya devam etmek zorundadır. Bu son dönemdeki gidişat bu tür bankaların zaten böyle bir çalışma içerisinde olduğunu göstermektedir.