Türkiye’deki Özel Bankalar Nelerdir?

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana bankacılık sektörü sürekli ve hızlı gelişimler göstermiştir. İlk zamanlar devlet bünyesinde açılan bankalar, zaman içinde özelleşerek özel bankalar durumuna geçmiştir. Dünya genelinde gelişen ve büyüyen ekonomi gibi sebeplerle birçok özel banka açılmış ve faaliyete geçmiştir. Türkiye’de faaliyet gösteren birçok özel banka vardır. Bu bankaların kimisi milli sermaye desteği ile kurulmuş olup, bir kısmı ise dış kaynaklı yabancı sermaye ile açılmıştır. Uluslararası ölçüde bankacılık günden güne gelişimler göstermektedir.

Bankacılık Sistemi

Türkiye bankalarından herhangi birinde hesabı olan bir kişi, dünyanın neresinde olursa olsun internet bankacılığı ile hesabına ulaşıp para çekebiliyor. Birde dijital bankacılık sistemi mevcuttur. Bu sistemde müşteriler bankaya gitmeden bulundukları mekânlarda hesap açıp birçok işlemi internet üzerinden dijital bankacılık sayesinde gerçekleştirebiliyorlar. Para çekme ve para yatırmak için kendilerine en yakın olan ATM’leri kullanabiliyorlar.

Türkiye’de ki özel bankalar nelerdir? Sizler için listeledik.

Özel Sermayeli Mevduat Bankaları: Türk Ekonomi Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank, Adabank, Şekerbank, Anadolubank ve Yapı ve Kredi bankasıdır.

Yabancı Sermayeli Bankalar: Türkiye Garanti Bankası, İNG Bank, Finans Bank, Denizbank, Citibank, Odea Bank, Rabobank, Türklant Bank, Burgan Bank, Alternatifbank, Arap Tük Bankası, Bank Of Tokyo, HSBC Bank, ICBC Türkiyebank

Özel Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları: Nurol Yatırım Bankası, GSD Yatırım Bankası, Aktif Yatırım Bankası, Türkiye Sanayi Kalkınma Bankası, İstanbul Takas ve Kalkınma Bankası’dır.

Yabancı sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları: Pasha Yatırım Bankası, Bankpozitif Kredi ve Kalkınma Bankası, Merrill Lynch Yatırım Bank, Standart Chartered Yatırım Bankası Türk A.Ş

Türkiye’de Şubesi Olan Yabancı Sermayeli Bankalar: Bank Mellat, Societe Generale, TheRoyal Bank ve Habib Bank Limited.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bankalar Personel Çıkarıyor

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.