Türkiye bankacılık alanında hızla gelişmiş olup bankacılık sektörünün kar oranlarının yüksek olmasından dolayı yatırımcıların iştahlarının artmasını sağlamıştır. Bankacılık sektörü yüksek bütçeli olduğu için her yatırımcı başarılı olamamaktadır. Ülkemizdeki devlet bankaları bankacılık alanında faaliyeti en çok olan bankaların başında gelmektedir. Devlet bankalarının kaynaklarından dolayı bankaların listesinin başında yer almaktadır.

Kamusal Sermayeli Olan Mevzuat Bankaları

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

Türkiye’de en büyük devlet bankalarından biri olan Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası kuruluş tarihine gittiğimiz zaman Osmanlı Devleti tarihinde kurulmuş olduğunu görürüz. Ziraat Bankasının kuruluş yılı 1863 tarihidir. Kurucusu Ahmet Şefik Mithat Paşa’dır ve kurulduğu yıllarda Memleket sandığı olarak işlevine başlamıştır.

Ziraat Bankası 1863 yılından 25 yıl sonrasında resmi açılısını yapmıştır. 1888 yılında resmi açılışı yapılan bankanın ismi Ziraat Bankası olarak adını bugünlere kadar getirmiştir. Ziraat Bankası Türkiye’nin tarihinden gelen banka Türkiye tarihi boyunca gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir.

1924 yılında banka Anonim Şirket olmuştur ve 1988 yılında ilk desteklemeler vermiş olup 1989 yılında ise müşterilerine kredi kartı vermeye başlamıştır. Ziraat bankasının yurtiçinde ve yurtdışında şubeleri vardır. Ziraat Bankasının 2014 yılında Ziraat Katılım Bankası olarak katılım bankasına da adım atmıştır.

Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı

Vakıfbank Ziraat Bankasından sonra gelen ikinci büyük devlet bankasındır. Vakıfbank 1954 yılında Adnan Menderes tarafından kurulmuştur. Vakıfbank yurtiçinde ve yurtdışında şubeleri vardır.

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Halk Bankası devlet bankalarından bir tanesi olup devlet bankalarının sıralamasında 3.bankasıdır. Büyüklüğüne göre ise aktif bankaların sıralamasında 7.büyük banka sıralamasındadır. 17 bin gibi çalışanı olan banka 1933 yılından beri hizmet vermektedir.

Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları da vardır. Bunlar İller Bankası A.Ş. 1933 yılında kurulmuştur. Türk Eximbank A.Ş. 1987 yılında Türkiye İhracat Kredi Bankası olarak kurulmuştur. 1975 yılında ise Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak kurulmuştur.