Bitcoin, 2008 yılında kesin olmamakla beraber Satoshi Nakamoto adında biri  tarafından, deneysel  olarak başlatıldığı düşünülen sanal bir paradır. Herhangi bir otoriteye bağlı olmayan bu sanal para birimi, ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilmektedir. Euro ve Dolara’ a alternatif olarak gösterilen Bitcoin’ in sembolü ฿, kısaltması ise BTC’ dir.

Türkiye’de Bitcoin Gelirleri Vergilendirilecek
Son zamanlarda popülerliği gittikçe artan dijital para Bitcoin’ den Türkiye’ de vergi alınıp alınmayacağı belli oldu. TCMMB ve SPK bu konu ile ilgili devreye girmiştir.
Herhangi bir resmi kuruluşa ya da hükümete bağlı olmadığından vergi denetimine tabi tutulamayan Bitcoin için Maliye, Sermaye Piyasa Kurulu (SPK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ( TCMMB) harekete geçti.  Bitcoin ve benzeri dijital paralardan kazanç sağlayanları vergiye tabi tutmaya hazırlanmaktadırlar.

Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk; Sanal paraların vergilendirilebilmeleri için bu paralara isim verilmesinin öncelikli koşul olduğunu belirtmiştir. Ertürk; Bitcoin ile ilgili olarak üç noktaya dikkat çekmektedir. İlk olarak Bitcoin’ i bir emtia olarak kabul etmek, ikicisi menkul kıymet, üçüncüsü ise para olarak ele almaktır.

SPK ise  menkul kıymet tanımına karşı çıkmaktadır.  SPK, Bitcoin’ in kendi menkul kıymet tanımına uymadığını belirtmiş, öncelikle menkul kıymetin dayalı olduğu bir gerçeklik olması gerektiğini belirtmiştir.
Para kavramı için ise Merkez Bankası’ ndan bir itiraz gelmiştir.  Bitcoin’ e para denilebilmesi için Merkez Bankası tarafından basılmış olması gerektiğinden yola çıkılmıştır. Bu yüzden Bitcoin’ e para da denilememiştir.

Türkiye'de Bitcoin'den Vergi Alınacak Mı? 2018

Türkiye’de Bitcoin’den Vergi Alınacak Mı? 2018

Menkul kıymet ve para kavramlarının Bitcoin’ e uygulanamaması sebebiyle geriye son olarak ‘’emtia’’ terimi kalmıştır. Son açıklamalara göre Bitcoin, emtia olarak kabul edilecek ve bunun üzerinden vergilendirilecektir.

Emtia olarak kabul edildiği  durumda bir kez Bitcoin alım satımı yapanların bu kazancı, arizi kazanç sayılabilecek.  Arizi kazancın vergilendirilebilmesi için 2017 yılındaki kazançlarının 24. 000 lirayı aşması gerekmektedir.Ayrıca Bitcoin nasıl alınır ve satılır [ Detaylı Anlatım ] ?  adlı makalemizide okumanızı tavsiye ederiz