Türkiye Varlık Fonu destekli islamî mortgage için çalışmalar başladı. Buna göre Türkiye Varlık Fonu, krediyle ev satın almak isteyen kişilere uzun vadeli ve faizsiz kredi verecek.

Türkiye Varlık Fonu’nun kurulmasının ardından Şubat ayının başında Ziraat Bankası, PTT ve BIST Varlık Fonu’a Devredildi şeklinde bir haber yazmıştık. Bu haberin ardından THY ve Halkbank’ın da Hazine’deki hisselerinin Varlık Fonu’da devredildiğini duyurmuştuk. İşte bu adımdan sonra üç ay geçti ve Türkiye Varlık Fonu’nun İslam Kalkınma Bankası’nın Özel Sektör Kurumu olan ICD ile bir anlaşma yaptığı duyuruldu.

İslam Kalkınma Bankası’nın Özel Sektör Kurumu ile Anlaşma İmzalandı

Türkiye Varlık Fonu islamî mortgage sistemini oluşturmak için ilk adımlarını atmaya başladı. Eğer bu çalışmalar üç ay sonunda sonuçlanırsa Türkiye’de islamî mortgage sistemi devreye koyulacak ve ev sahibi olmak isteyenler bu sistem aracılığıyla Türkiye Varlık Fonu’ndan faizsiz kredi alarak ev sahibi olacaklar. Bu amaçla Türkiye Varlık Fonu İslam Kalkınma Bankası’nın Özel Sektör Kurumu olan ICD ile bir anlaşma yaptı.

İslamî Mortgage için atılan adımlar ve gelecekte yapılacak çalışmalar hakkında ayrıntılı açıklamaları Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan yaptı. Mehmet Bostan İstanbul’da basın mensupları ile bir sohbet toplantısı düzenledi. Açıklamalara göre anlaşma imzalanan İslam Kalkınma Bankası’nın Özel Sektör Kurumu olan ICD şu sıralarda Türkiye’de bir islamî mortgage sistemi geliştirmek için çalışmalar yapmakta.

İslamî Mortgage Bir Yıl İçinde Faaliyete Geçecek

Mehmet Bostan islamî mortgage sisteminin bir yıl içinde faaliyet vermeye başlayacağını duyurdu. Buna göre Türkiye Varlık Fonu başkanı şu açıklamaları yaptı:

“ICD ile çerçeve anlaşması imzaladık. Faizsiz bir enstrüman olacak. İlk defa İslami mortgage olacak. Bunun büyük talep göreceğini düşünüyoruz. Çalışmaları 3 ay içerisinde kuruluş aşamalarını tamamlamak istiyoruz ve 1 yıl içerisinde de faaliyete geçmeyi arzu ediyoruz. Anlaşma çerçevesinde katılım mortgage şirketi

kurup ev sahibi olmak isteyenlere uzun vadeli faizsiz kredi sağlamayı planlıyoruz. Burada türev enstrümanlar da söz konusu.” dedi.

Kanunun kendilerine her türlü para piyasası, sermaye piyasası işlemi yapabilme yekisini verdiğini ancak “Piyasalarda herhangi bir işlemimiz olmadı” diyen Bostan, “Yerli otomobilde olmak ister misiniz?” sorusu üzerine “Biz Türkiye’ye katma değer kazandıracak her işte olmak isteriz.”

Türkiye Varlık Fonu’nun Piyasa Değeri 40 Milyar Dolar

Türkiye Varlık Fonu’nun değeri 40 milyar dolara yaklaşmış durumda. Bunun böyle olmasının nedeni Şubat ayının başında fona devredilen kurumlar ve hisselerdir. Bu kurumlar ve hisseler arasında Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Türkiye Petrolleri, BOTAŞ, PTT, Türksat, Borsa İstanbul, Milli Piyango, TCDD, Denizcilik İşletmeleri, ETİ Maden İşletmeleri, Kayseri Şeker, Çaykur, TJK ve taşınmazların hazine payları yer almakta.