Geçtiğimiz yıl kullanılmaya başlanan Findeks ile artık bankalardaki finansal durumumuzu bu adresten kredi notumuzu sorgulayarak öğrenebiliyoruz. Geçmişte yaptığınız kredi ve borç ödemeleri, sahip olduğunuz kredi kartları ve diğer finansal davranışlarınıza bağlı olarak bir ortalama alınarak belirlenen kredi notunuz, ne oranda güvenilir bir müşteri olduğunuzu gösteriyor. Peki, Türkiye kredi notu ortalaması ne durumda? Ülkemizde yaşayan tüketiciler ve yerli banka müşterileri üzerinde, 9 büyük bankanın ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma ile bu ortalama belirlendi. 0 ile 1900 puan arasında derecelendirilen Findeks kredi notu için Türkiye ortalaması 1450 puan. Yani Türkiye, kredi notu derecelendirme sisteminde “iyi” grupta yer alıyor.

Bankalardaki kredibiliteniz ne durumda merak ediyor musunuz? O zaman yapmanız gereken TC kimlik numaranız ve müşterisi olduğunuz bankalara kayıtlı olan cep telefonu numaranız ile Findeks adresine kayıt olmak ve ilk seferde ücretsiz kredi sorgulaması yapmak. Bakalım kredi notunuz Türkiye ortalamasının üzerinde mi yoksa altında mı kalıyor?

Türkiye kredi ortalaması olarak belirlenen 1450 puan, hemen her bankadan kredi kullanmak için yeterli bir puan. Birçok banka kredi verirken, başvuru yapan tüketicilerin en azından 1400 puan ve üzeri bir kredi notuna sahip olmalarını bekliyor. Bazı bankalarda beklenen alt sınır daha düşük ya da daha yüksek de olabiliyor. Yüksek bir kredi notu; acil nakit ihtiyaçlarınız için bireysel kredi, yeni bir araba için taşıt kredisi ya da kendi evinin sahibi olmak isteyenler için konut kredisi alımlarında sorun yaşamadan kredi kullanımına olanak sağlıyor.