Dünyanın en güçlü ülkeleri tarafından kurulan ve ana amacı ihtiyaç duyan ülkelere kredi desteği sağlamak olan IMF için pek çok spekülasyon yapılsa da kurum yine de gelişmekte olan ülkelerin desteklenmesi amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Türkiye ise Osmanlı İmparatorluğunun çökmesinin ardından büyük bir maddi krize düşmüş ve bozulan ekonomisi ile sürekli borç alan bir ülke konumuna gelmiştir.Türkiye IMF borcu 2016 yılında sıfırlanmış olarak görülmekle beraber elde edilen başarı ise oldukça büyüktür.

Toplamda 189 üyesi bulanan IMF borcu olmayan ülkeler sıralamasına girmeyi başaran Türkiye ise şu anda IMF’ye borcu olmayan 11 ülke arasında yer almaktadır.

Ekonomik açıdan borcun kapatılması oldukça büyük önem taşırken borcunu ödemeyen ülkeler üzerinde kurulan hakimiyette yavaş yavaş omuzlardan kalkarak daha özgür bir Türkiye’nin temelleri atılmıştır.

Şu anda IMF’ye en çok borcu olan ülke geride bıraktığımız yılda Avrupa Birliğinden ayrılma kararı vermiş olan Portekiz olarak görülmektedir. Yan 2016 yılı itibari ile Türkiye’nin IMF’ye hiçbir şekilde borcu yoktur…