Türkiye Güncel Banka ve Şube Sayıları

Türkiye’de kaç adet banka var? Banka şubelerinin sayısı azaldı mı? Bankada çalışan personel sayısı kaç? Bu sayıların güncel hâlini merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

Türkiye Bankalar Birliği Eylül 2016 tarihinde Türkiye’deki bankaların ve şubelerin güncel sayılarını bir rapor hâlinde sundu. Bu rapor herkesin kolayca erişebileceği şekilde Türkiye Bankalar Birliğinin internet sitesinde bulunmakta. Bu raporda Türkiye Bankacılık Sisteminin ayrıntıları, Türkiye’de bulunan banka sayısı, şube sayısı ve çalışan sayısı mevcut. Rapor Kasım 2016 tarihinde yeniden güncellenmiş ve sunulmuş. Türkiye’de bankacılık sektörüne ait güncel sayıları bu yazımızda bulabilirsiniz.

2016 Yılı Eylül Ayında Şube Sayısı Azaldı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından paylaşılan raporda Eylül 2016 tarihinde şube sayısının 295 adet azaldığı bilgisi veriliyor. Üstelik bu azalmanın bir yıllık dönemde gerçekleştiğine dikkat çekiliyor. Ayrıca personel sayısı da şube sayısının azalmasına bağlı olarak 3872 kişi azalmış durumda. Üstelik personel sayısındaki bu azalmanın 2016 yılının üçüncü çeyreğinde 1696 kişi şeklinde olması dikkat çekiyor.

Raporda şube ve personel sayısındaki azalmanın gerekçesi olarak ekonomik büyüme hızının yavaşlaması gösteriliyor. Bu yavaşlama beraberinde bankacılık sektörünün aktif büyümesinin ivme kaybetmesini de getirdi. Ayrıca yavaşlama bankaların işlem maliyetlerini düşürme çabasına girmesine de sebep oldu. Ancak bir sebebin de şube bazında her yıl harç uygulanması olduğu söylenmekte. Bu yüzden bankaların yeni şube açmaktan kaçındığına ve mevcut şubelerin hayatına devam etmesinin istenmemesine dikkat çekilmekte.

Türkiye’de Faal 52 Banka Bulunuyor

Türkiye’de bankacılık sisteminde faal olan banka sayısı 52 olarak verilmiş. Bunların üçü kamu sermayeli bankalar, dokuzu özel sermayeli bankalar ve 21 tanesi de yabancı sermayeli bankalardır. Kalan bir bankanın da fondaki banka olduğu biliniyor. Toplam şube sayısı ise 10.985 şeklinde veriliyor. Güncel sayılara dair bir de grafik paylaşılmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   HGS Başka Arabada Kullanılır Mı?

Grafikte 2012 yılından bu yana banka şubelerinin sayısında yaşanan değişimler görülmekte. Buna göre 2012 yılından 2014 yılına kadar şube sayısında artış yaşanmış. Ancak 2015 yılından 2016 yılının sonuna doğru şube sayısı azalma göstermiş. Mevduat bankalarında, kalkınma ve yatırım bankalarında mevcut çalışan sayısı ise 197.719 şeklinde verilmiş. Geçen yılın aynı dönemine göre azalma olduğu görülmekte. Bu sayılar bize şubesiz bankacılığın yaygınlaşmakta olduğunu gösterebilir. Bankalar bu şekilde şube masraflarından kaçınabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.