Turkcell’liler artık Findeks adresine girmeden, tek bir SMS ile kredi notlu sorgulama yapabiliyorlar. Bildiğiniz üzere kredi notu, bankalara yapacağınız bir kredi ya da kredi kartı başvurusunda oldukça önemlidir. Bankaların sizin ne oranda güvenilir ve sadık bir müşteri olduğunuzu anlamak için ilk olarak kredi notunuza bakarlar. Bu durumda sizin de kredi notunuzu öğrenmeniz, yapacağınız bir kredi başvurusu için önemlidir. Türkiye’de milyonlarca banka müşterisi, kredi notunu öğrenmek için T.C kimlik numarası ve bankalara kayıtlı cep telefonu ile Findeks adresine kayıt oluyor ve kredi notu öğrenme, risk raporu gibi sorgulamaları bu adresten yapıyor.

Şimdilerde ise GSM operatörlerinden SMS ile kredi notu öğrenme olanağı dikkat çekiyor. KKB yani Kredi Kayıt Bürosu ile Turkcell işbirliğinde gerçekleşen bu yöntem ile, geçmiş ödeme performanslarınızı öğrenebileceğiniz Findeks Kredi Notunuzu sadece bir SMS ile öğrenebilirsiniz. Peki, Turkcell kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Bunun için yapmanız gereken, T.C kimlik numarası (boşluk) doğum tarihi yazarak 1122’ye mesaj atmak. Bu yöntem ile kredi notu sorgulayabilmeniz için, SMS ile gönderdiğiniz T.C kimlik numarası ve SMS’i gönderdiğiniz telefon numarasının eşleşmesi gerekmektedir. Mesajı, bankalara kayıtlı olan cep telefonunuz ile yapmalısınız. Turkcell kredi notu sorgulama için SMS gönderdikten sonra, gelen cevapta kredi notunuz ve notunuzun hangi risk grubunda yer aldığı yazmaktadır. GSM operatörünüzden yapacağınız sorgulama, faturanıza 9 TL olarak yansıtılacaktır.