Türk-İş İşçi Zamları İçin Hükümetle Masaya Oturacak

Borsa Ne İşe Yarar?

Türk-İş ile hükümet işçilerin maaş zamlarının belirlenmesi için bu hafta masaya oturacak. Türk-İş son teklifini 24 Nisan’da yani bugün belirleyecek ve Çarşamba günü Mehmet Müezzinoğlu’na sunacak.

200 bine yakın işçi Türk-İş’ten ve hükümetten çıkacak maaş zammını bekliyor. Kamuda çalışan işçileri ilgilendiren bu maaş zammı için toplu sözleşme görüşmeleri bu hafta başlayacak. 24 Nisan’da Türk-İş nihai teklifini belirleyecek. Ardından 26 Nisan’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na sunacak.

200 Bine Yakın İşçi Hükümetin Kararını Bekliyor

Kamuda çalışan işçiler 2017 ve 2018 yılı maaş zamları için hükümetle masaya oturacak Türk-İş ile hükümetin görüşmelerinden çıkacak sonucu bekliyor. Bu hafta içinde Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın da taleplerini hükümete sunması bekleniyor. Atalay, taleplerinin neler olduğunu aktardı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay taleplerini sıraladı. Buna göre Atalay, düşü ücretli çalışanlara seyyanen yani eşit olarak zam yapılmasını talep ediyor. Ayrıca 800 bine yakın taşeron işcinin ve 20 bin geçici işçinin de daimi kadroya alınmasını talep ediyor. Bu taleplerin tünü sözleşme görüşmelerinde ele alınacak.

Türk-İş’in Maaş Zammı Talebi

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yukarıda sıraladığımız taleplerin yanı sıra maaş zammı talebini de açıkladı. Buna göre Türk-İş, enflasyon oranı üstüne en az dört puan refah payı şeklinde maaş zammı talep ediyor. Bu talebin hükümet tarafında nasıl karşılanacağını, ele alınacağını, değerlendirileceğini ve çıkan zam sonucunun ne olacağını bekleyip göreceğiz.

Türk-İş Genel Başkanı sadece zamlar hususunda değil kıdem tazminatı konusunda da taleplerinin olduğunu açıkladı. Buna göre Atalay kıdem tazminatı konusunda şunları söyledi: “Mevcut hakların korunması kırmızı çizgimizdir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   2007 - 2011 Arasında Kredi Kullananlara Müjde

Fonlarla İlgili Başımıza Gelenler Ortada

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay kıdem tazminatı konusunda mevcut hakların korunmasına verdikleri önemi kırmızı çizgi ifadesi ile vurguladıktan sonra şunları söyledi: “30 günle ilgili şu anda bulunduğumuz noktadan geriye gitmek istemiyoruz. 30 gün muhafaza edilsin. Fonlarla ilgili geçmişte başımıza gelenler ortada. İnsanlar bundan tedirgin oluyorlar. Fonu konuşmamak lazım. İşçinin hesabına başka bir şey konuşmak lazım.”

Atalay’ın konuşmasına bakılırsa Türk-İş fonları konuşmak istemiyor. İşçilerin hakları ve maaşları konusunda konuşmak istiyor. 24 Nisan 2017 Pazartesi günü Türk-İş’in nihai teklifini belirtmesinin ardından 26 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 11:00’da teklifin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na sunulmasından sonra maaş zammı konusunda nasıl bir sonucun alınacağını ve taşeron işçileri ile geçici işçilerin durumlarının ne olacağını bekleyip göreceğiz.

1 Mayıs Kutlamaları Bu Yıl Tandoğan Meydanı’nda Yapılacak

Her yıl kutlama alanı konusunda tartışmaların çıktığı 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının bu yıl Ankara’da Tandoğan Meydanı’nda yapılmasına karar verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.