Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Turizm teşvik kredisinin nasıl alındığına yönelik sorular işletme açmak ve KOBİ olmak isteyen kişiler ve daha çok da girişimciler tarafından sorulmaktadır. Turizm teşvik kredisinin nasıl alındığını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. 

Turizm teşvik kredisi KOSGEB tarafından verilmektedir. KOSGEB hem hibe kredi yani geri ödemesiz destek kredisi hem de faizsiz ve geri ödemeli kredi vermektedir. 2016 yılında 50 bin TL şeklinde verilen geri ödemesiz hibe kredinin 2017 yılında 70 bin TL şeklinde ve 100 bin TL olarak verilen faizsiz ve geri ödemeli kredinin de 150 bin TL olması beklenmektedir.

KOSGEB turizm işletmesi açmak isteyen girişimcilere destek olmaktadır. Ancak bunun için işletme açmak isteyenlerin KOSGEB’in istediği şartları yerine getirmesi gerekmektedir. KOSGEB’in istediği şartların başında 81 ilde bulunan toplam 88 KOSGEB Müdürlüğünde gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak vardır. Bu eğitimlere başvurup kayıt olmalı ve 32 saat süre ile girişimcilik eğitimi almalısınız.

Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlayarak Girişimcilik Sertifikası almalısınız. Girişimcilik Sertifikası aldığınızda KOSGEB kredileri için başvurmaya da hak kazanırsınız. KOSGEB desteği alabilmeniz için açmak istediğini işletmenin iş planını en iyi şekilde hazırlamanız şarttır. Bu iş planını oluşturup iş projenizi KOSGEB yetkililerine onaylatabilirseniz KOSGEB desteği alabilirsiniz.

Ancak iş planınızı oluşturamazsanız ve iş projenizi yetkililere onaylatamazsanız KOSGEB desteği alamazsınız. Yani her şey iş planınızı en doğru ve en iyi şekilde hazırlamanıza açmak istediğini işletmeyi en iyi şekilde aktarmanıza bağlıdır. Bu yüzden iş projenizi oluştururken işletmenizin vereceği hizmeti en iyi şekilde yansıtmalı, işletmenizin ülkeye sağlayacağı yararı ve katkıyı en iyi şekilde aktarmalısınız. Ayrıca işletmenizi açma sebeplerinizi de en doğru şekilde anlatmanız gereklidir. Kısacası iş planınız sağlam olmalı, yenilikçi iş fikirleri içermelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Emekliye Promosyonda Tüm Şartlar Kalktı

Turizm teşvik kredisi almak istiyorsanız iş planınıza bu işletmenin girdiği kategoriyi doğru bir şekilde yazmanız şarttır. İş planınıza uluslararası NACE rev kodu olan R kodunu yazmalısınız. Bu kod, Kültür, Sanat, Eğlence, Dienlence ve Spor alanlarında faaliyet gösteren işletmeleri kapsar. Ancak KOSGEB desteği almak için gerekli işlemlere başlamadan önce bilmeniz gereken şey işletmenizi, desteği almadan önce açmanızın gerekli olduğudur.

Yani siz daha KOSGEB hibe kredi ya da faizsiz geri ödemeli kredi almadan önce işletmenizi açmalısınız. Hatta işletmenizi açarak içine hizmet için gerekli teçhizatı kurmalısınız. Bunu yaptığınız zaman KOBİ yeni Küçük ve Orta Büyüklükte İşletme olursunuz. KOBİ’ler KOSGEB desteği alabilirler. Desteği alabilmeniz için ayrıca Vergi Levhanızın da olması şarttır. Yani KOBİ tanımına uymanız gereklidir.

KOSGEB desteği alabilmek için diğer koşul da KOSGEB veritabanına kayıt olmaktır. Yani KOSGEB’e işletmenizi kayıt ettirmektir. Bunun için yapmanız gereken şey KOBİ beyannamenizi vermektir. Ardından KOBİ bilgi dökümanınızın çıktısını da almanız gerekir. Daha sonra işletmenizi açarken yaptığınız tüm harcamalara dair faturaları da klasörünüze ekleyerek yetkililere sunmanız şarttır. Belgelerenizin eksik olması hâlinde başvurunuz değerlendirilmeyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.