Türkiye’ de turizm sektörüne destek gittikçe artmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü bu konu ile ilgili çalışmalarını devam etmektedir. Turizm kredisi bankaların tüketicilere sunduğu seçenekler içerisinde bulunmaktadır. Bankalar turizm konusunda da müşterilerine destek olmaktadır.

Turizm sektöründe bulunan ve turizm sektörü ile çözüm ortağı şeklinde çalışan firmalar turizm kredisinden faydalanabilme hakkına sahip bulunmaktadırlar. Turizm kredisine özel tüketicilere uygun paket seçenekleri tasarlanmıştır. Vade seçenekleri, turizm alanında yatırım yapacak tüketiciler zorlamayacak koşullar ile düzenlenmiştir.

Turizm kredisinin özellikleri nelerdir?

Turizm kredisi, uzun ve kısa şekilde tüketici ile vade seçeneklerini buluşturmaktadır. Turizm kredi özellikleri içerisinde, esnek vade seçenekleri, ödeme yapılmayacak dönem, sezonsal ödeme düzenlemesi, yeni kuruluşlara tanınan bir hak olarak 2 yıl ödeme gerçekleştirmeden 7 yıl vade seçeneği, ulaşım ve konaklama firmalarına yönelik uygun kredi seçenekleri yer almaktadır.

Turizm Sektöründe Hangi Alanda Bulunan İşletmeciler Kredi İmkânlarından Yaralanabilmektedir?

Tatil köyleri, oteller, termal tesisler, tekne sahipleri, moteller, restoranlar, lokantalar, bujiteriler, kuyumcular, hastaneler kısacası turizm hizmeti sunan her işletmeci tüm fırsatlardan yararlanma hakkına sahip bulunmaktadır. Türkiye’ nin turizm anlamında gelişebilmesi için her türlü olanak işletmecilere sunulmaktadır. Tasarlanan ve istekler doğrultusunda düzenlenebilen turizm kredisi paketleri sektöre yapılan birçok yatırımın önüne geçmiştir.

Turizm sektörünün en önemli ihtiyaçlarından olan nakit ihtiyacı, artık işletmecileri sezon başlarında sıkıntıya sokmayacak. Tüm işletmeciler, yapacakları yatırımlar konusunda turizm kredisi avantajlarından yararlanabilecektir. Turizmcilere özel işletme kartları da kullanımda bulunmaktadır. Turizm sektörüne verilen tüm destekler Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmıştır.

Yapılan tüm yatırımlar, Türkiye’ ye dönecek yabancı para akışının hızlanması amacı ile tasarlanmıştır. Türkiye’nin tanıtımı amacı ile verilen destekler hızlandırılmaya devam etmektedir. Tüm işletmecilere finans yönetimi, maliyet yönetimi gibi konularda da destek artmış durumdadır