Bankaların konut kredisini erken kapatan müşterilerine erken kapatma cezası ödetmesi ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin de böyle bir izlenime kapılmasına neden olmaktadır. İhtiyaç kredisinin erken kapatılması halinde herhangi bir ceza ödemeleri söz konusu olmadığı gibi aynı zamanda faiz indiriminden yararlandıkları için avantaj yaşamalarına da neden olmaktadır.

Zaten kişinin tüketici kredisi erken kapama hesaplama işlemi yapması durumunda bu işlem karşılığında yaşayacağı avantajı belirlemesi de mümkündür. Bu avantajın çok yüksek tutarlı olmamasının ana nedeni ise bankaların ilk aylarda ana paradan fazla faiz tahsilinde bulması. Yani ilk aylarda aylık ödemeniz 400 lira ise banka bunun 100 lirasını ana borçtan düşmekte 300 lirasını ise faiz bölümünden düşmektedir. Bu nedenle de kişi borcunu son 1 sene kala kapatırsa banka faiz bölümünün büyük bir bölümünü tahsil ettiği için çok fazla bir kar elde etmesi söz konusu olmamaktadır.

Ancak yine de belirli bir faiz indirimi oranından yararlanılır. Borcun bitmesine ne kadar az bir süre kalırsa bu aynı zamanda kalan faizin de o oranda azalması anlamına gelmektedir. Ancak konut kredisi erken ödeme cezası gibi ihtiyaç kredisi erken ödeme cezası uygulanması söz konusu olmaz. Konut kredilerinde böyle bir cezanın uygulanması ise bankanın yaşadığı zararın bir kısmının tazmin edilmesini sağlamaktır.