İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biride Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı tarafından sürekli olarak kredi kullanımlarına yapılan müdahalelerdir. Özellikle de 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımının yasaklanması ve ihtiyaç kredisi vade sınırlandırması için 36 ay vadenin belirlenmesi pek çok kişinin ödeme zorluğuna düşmesine neden olmuştu.

Ancak aynı zamanda başbakan yardımcılığı görevini de üstelenen Ekonomiden Sorumlu Mehmet Şimşek bu uygulamanın değişmesi yönünde çalışmalar olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada 48 ay vadeli kredi kampanyaları için yeniden düzenlemeye gidileceğinin sinyalleri verilirken aynı zamanda tüketici kredi limitleri konusunda da yeni bir uygulama üzerinde çalışıldığı vurgulandı.

Yeni uygulama ile beraber genel kısıtlama yönteminden vazgeçilerek kişinin bireysel kazancı üzerinden kredi limiti belirlenmesine geçilecek. Bu sayede çok gelir elde eden kişiler daha yüksek kredi başvuruları yapabilirken düşük gelirli kişiler için ise ne yazık ki şimdiki gibi yüksek tutarlı kredi kullanma artık tarihe karışacak. Bu uygulama sayesinde artık asgari ücret ile çalışan kişiler farklı bankalardan yüksek tutarlı kredi kartları ve ihtiyaç kredisi kullanamayacak. Bu sayede hem batık kredi oranı düşürülecek hem de Türkiye’nin borçlanma oranı azaltılarak cari açık tutarı da düşürülmüş olacak.