Tüketici enflasyonu resmî olarak açıklandı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre enflasyonda ciddi bir artış olduğu görülüyor.

Ekonomi, Türkiye’de pek çok vatandaşın sıkı takip ettiği bir alan olarak yer alıyor. Ekonomideki değişimler vatandaşın cebini etkilediği için vatandaş da olup bitenleri merak ediyor. Yeni açıklanan enflasyon verileri ülkenin ekonomik durumunu gösterir nitelikte.

Tüketici enflasyonu artışa geçti

2021 yılının Nisan ayı için tüketici fiyat endeksi açıklandı. Açıklanan verilere göre Nisan ayında yıllık enflasyon %1’e yakın bir artış ile %17,14 oldu. Aylık enflasyon ise %1,68 artış yaşadı. Geçen yılın aynı ayında aylık enflasyon %0,85 artarken yıllık enflasyon %10,94 olarak açıklanmıştı.

Tüketici fiyat endeksine göre yıllık bazda en çok fiyat artışı yaşayan ürün grubu %29,31 ile ulaştırma oldu. Ulaştırmadan sonra %22,27 ile ev eşyası ve %19,20 ile sağlık grubu yer alıyor. En az fiyat artışı yaşayan ürün %3,60 ile alkollü içecekler ve tütün iken devamında haberleşme, eğitim ve giyim sektörü bulunuyor.

Aylık bazda en çok artışı yaşayan ürün grupları arasında giyim ve ayakkabı %7,57 artış yaşamış durumda. En çok artış yaşayan bir diğer ürün ise %2,13 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Bir önceki aya göre fiyat düşüşü yaşayan ürün grupları haberleşme ve ev eşyası olarak yer aldı.

Üretici enflasyonunda ciddi bir maliyet yükü var

Tüketici enflasyonunun yanı sıra üretici enflasyonunda da ciddi bir artış yaşanıyor. Yaşanan bu artış üreticinin maliyetinin daha da yükseldiğini gösterirken ilerleyen dönemlerde tüketiciyi etkileyeceği görülüyor. Üretici enflasyonu geçtiğimiz yıla göre %35,17 artış yaşarken bir önceki aya göre %4,34 yükselme sağladı. Geçtiğimiz yıl aylık enflasyon %1,28 iken yıllık enflasyon %6,71 olarak açıklanmıştı.

Üretici enflasyonu verilerine göre en çok yükseliş %42,59 ile ara mallarda yaşandı. En az artış ise %4,50 ile elektrik, gaz ve buhar oldu. Yıllık bazda en yüksek enflasyona sahip sektör %159,53 yükselme ile kok ve rafine petrol ürünleri oldu.