Şu sıralar adını sıkça duymaya başladığımız TROY; yani Türkiye Ödeme Yöntemi, çalışmaları BKM ( Bankalararası Kart Merkezi) tarafından yürütülen bir ödeme yöntemidir. 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle kullanılmaya başlanması beklenen bu sistem, Amerika’daki American Express, Mastercard ve Visa gibi ödeme yöntemlerinin Türkiye’deki rakibi olacak.

Kullandığınız kredi kartlarının sağ alt tarafında bulunan logolarıda Visa, Master Card, Maestro gibi logoların yer aldığını görürsünüz. TROY da tıpkı bu logolar gibi yeni bir ödeme yöntemi olarak kredi kartlarında yerini alacak. Bu ödeme yöntemine sahip üye iş yerlerinden Troy logolu kartınızla alışveriş yapabileceksiniz. Bu logonun yer aldığı kartlar ile ayrıca yine ATM’lerden de para çekme ve para yatırma gibi finansal işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebileceksiniz. Bundan böyle bankalar da anlaşmalı olduğu ödeme seçenekleri olarak TROY’u tercih edecek.

2016 yılının Nisan ayı itibariyle Türkiye’deki birçok iş yerinde kullanımının başlanması beklenen Türkiye Ödeme Yöntemi( TROY)’un kısa sürede ülke çapında yayılması bekleniyor. Bu logonun yer aldığı kartları, sadece yurt içinde değil, yurt dışındaki üye iş yerlerinde de kullanabileceksiniz. Bu ödeme yönteminin çalışmaları, 13 büyük bankanın ortaklığında kurulan BKM tarafından yürütülmektedir. Türkiye’de yeni bir dönemin de başlangıcı olması beklenen bu ödeme yöntemi ile artık Visa ya da Mastercard logolu değil TROY logolu kredi ve banka kartları kullanmaya başlayacaksınız.