2012 yılından bu yana hazırlıkları süren Troy, tıpkı Visa, Mastercard gibi bir kart markasıdır ve yüzde yüz yerli malıdır. 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren kullanımı başlatılan bir ödeme yöntemi. TR, Ödeme ve Yöntemi sözcüklerinin baş harflarından oluşan TROY, BKM altında güçlerini birleştiren bankalar bu yerli ödeme yöntemini geliştirdi. Nakit ödemeleri minimuma indirmek ve kart kullanımını daha da arttırmak gibi hedefler ile yola çıkan TROY, tüm ATM ve pos cihazlarda kullanılabiliyor.

Yaşanan sorunların ardından Türkiye’deki faaliyetlerini durduran Paypal’in olmayışı, özellikle online alışverişlerde büyük bir boşluk yarattı. Yerli ödeme sisteminin zaman içinde bu boşluğu doldurması bekleniyor. Her ne kadar şimdilik yalnızca Türkiye’de kullanımı mümkün olsa da, yurtdışına açılması çok uzak görünmüyor. İşletimi ve sistemi Bankalararası Kart Merkezi tarafından yürütülen TROY ile kart hizmetlerinin de ucuzlaması bekleniyor.

“İlk ve tek yerli ödeme yöntemi”

Yerli üretim olduğu için kart kuralları da Türkiye’ye uygun olarak hazırlandı. Bu nedenle kullanıcının kart ile ilgili görüşleri olumlu olacak gibi görünüyor. Şimdilik çok fazla kullanıcısı olmamakla birlikte, zaman içinde yerli ödeme yönteminin giderek yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Beklentileri karşılayan bir yerli ödeme sistemi geliştiren BKM, ödeme yöntemleri arasında en büyük dilime sahip olan nakit ödemenin tahtına aday olarak TROY’u gösteriyor.

Her ne kadar kredi kartı kullanımı çılgın boyutlara ulaşmış olsa da, yapılan araştırmalar, yapılan harcamaların %60’lık bölümünün nakit olarak ödendiğini gösteriyor. TROY ile 2023 yılına gelindiğinde nakit kullanmayan bir toplum elde etmek hedefleniyor. Başlangıçta on banka ile başlayan yerli ödeme yöntemi için BKM, tüm bankalar ile anlaşıldığını, zaman içinde diğer bankaların da dahil edileceğini belirtiyor. Yerli bir ödeme sisteminin bulunması, aynı zamanda ciddi bir tasarruf anlamına da geliyor.

TROY’UN AVANTAJLARI NELER?

Troy Nedir ? Troy Ne İşe Yarar?

Troy Nedir ? Troy Ne İşe Yarar?

İlk ve tek ulusal ödeme yöntemi olan TROY’un dünyada da birçok örneği var. Özellikle gelişmiş ülkelere baktığımızda, hemen hepsinin kendine ait, yerli bir ödeme yönteminin olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca Rusya, Çin, Brezilya gibi farklı ülkelerde de yerli bir ödeme yöntemi yolunda çalışmalar yapılıyor. 15 aylık bir çalışmanın ardından hayata geçirilen bu yerli ödeme yöntemi ile kartların sağ alt köşesinde artık Visa ya da MasterCard yerine TROY yazacak.

Bu sistem ile birlikte artık tüm ödeme platformları Türkiye’den yönetiliyor olacak. Bu da hem hız hem de maddi tasarruf anlamına geliyor. Ağırlıklı olarak Türkiye içinde kullanım için tasarlanan TROY, yakın bir tarihte yurtdışına da açılacak. Bu yöntem, diğer ödeme sistemleri ile bir rekabetten çok, nakit yerine kart kullanan bir toplum oluşturmayı hedefliyor. Bu yöntem ile birlikte kayıt dışı ekonomi de minimuma inmiş olacak. Bunun yanı sıra nakit para yükü ve enflasyon da düşecek. Ayrıca istihdama da olumlu etkileri olması bekleniyor.