Hepimizin bildiği ve kredi kartları üzerinde görülen Mastercard ve Visa gibi semboller kredi kartının sahip olduğu ödeme sistemi anlamına gelmektedir. Bu semboller para harcamadan kredi kartımızdan ödeme ve alıveriş yapmamızı sağlamaktadır. Kredi kartlarının sağ alt köşesinde bulunan bu logolar vasıtası ile biz alışveriş yaptıkça bankamız kartın üzerinde hangi logo varsa o şirket ile muhatap olmaktadır.

Troy Nedir

Troy diğer seçenekler gibi yani visa ve mastercard gibi bize kredi kartları üzerinden ödeme yapabilme seçeneği sunmaktadır. Troy’da diğer tüm seçenekler gibi BDDK ve BKM (bankalar arası kart merkezi) tarafından onaylanmıştır. Troy kısaca ülkemizde ilk çıkartılan ve banka kartları ve kredi kartları kullanan tüketicilerin hizmetine sunulan ilk milli kart ödeme sistemine verilen isimdir. Troy’un kelime olarak açılımı ise Türkiye’nin ödeme yöntemi anlamına gelmektedir. Troy ülkemizin gündemine 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle girdi ve kısa bir süre içerisinde yaygınlaşmaya başladı.

Troy İle Anlaşmalı Banka Kartları Nelerdir

2017 yılı içerisinde daha da yaygınlaşması hedeflenen Troy ile hem pos cihazlarının üzerinden hem de online olarak kaliteli ve güvenli bir şekilde alışveriş yapma imkanı sunulmaktadır. Troy’un logosu da kredi kartlarımızın ve banka kartlarımızın üzerinde yer alan diğer tüm ödeme seçeneklerinde olduğu gibi sağ alt köşede bulunmaktadır.

Troy sistemi ile şuana kadar çalışmaya başlayan bankalar arasında ise Vakıfbank, Finansbank, Denizbank, Halk Bankası, İng Bank, Yapı ve Kredi Bankası, İş Bankası ve Garanti Bankası sayılabilir. Kısa bir zaman içerisinde ülkemizin diğer önde gelen büyük bankaları ile de hizmet vermesi hedeflenmektedir.

İlk başlarda bankanın Troy ile anlaşma yapması hedeflenirken ilerleyen zamanlarda bu sayının 29’a çıkması beklenmektedir. Troy sistemi öncelikli olarak kredi kartlarında kullanılmaya başlanmış daha sonraki zamanlarda ise banka kartları ve hesap kartları içinde kullanılmaya başlanacaktır