Twitter dünya gündemini takip etmek, insanların neler paylaştığını öğrenmek amacıyla kurulmuş bir platformdur. Hem ülkemizde hem de tüm dünyada siyasi, eğitim ya da sağlık gibi konular Twitter üzerinde tartışılır. TT yani trend topic de ülke gündeminde gelişen olaylar çerçevesinde oluşur.

Trend Topic Nasıl Oluşur?

Twitter üzerinde trend topic çok sık değişebilir. Her girdiğinizde TT listesine bir yenisinin eklendiğini ve eskilerin listeden ayrılmış olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni, Twitter’da 1 saat içinde değişebilen yoğunluktur. Yoğunluğun durumuna göre TT listesi değişebilir, yenileri eklenebilir.

Bu yoğunluk farklı hesaplardan atılan ve belirli konular hakkında yazılan tweetlerden oluşur. Tweetler genelde # (hashtag) altında atılır. Hashtag etiket ya da başlık anlamına gelir. Eğer çok fazla kişi aynı etiketi kullanırsa o konu gündeme gelir ve trend topic olur. Ancak konunun gündeme gelmesi için illa başlığın önüne # koyulmasına da gerek yoktur.

Türkiye Genelinde Trend Topic Oluşturmak

Türkiye gündemi ve kişisel gündem farklı şeylerdir. Yani bir başlık altında farklı hesaplardan en az 500 tweet atılırsa kişisel gündeme düşer yani TT olur. Ancak Türkiye gündemine oturmaz. Türkiye gündeminde olabilmesi için en az 600 farklı hesaptan twwet düşmesi gerekir. Twitter’in daha az yoğun olduğu zamanlar için de bu sınır geçerlidir. Bu sayı ilerleyen zamanlarda 800-1000 hatta 2000’e kadar çıkabilir. O zaman da TT listesinde zirveye oturur.

Bu Kadar Kişi Nasıl Toplanacak?

Trend topic oluşturmak için belirli bir kitleye sahip olmak gerekir. Çevreniz genişse, takipçi sayınız fazlaysa daha fazla hesap açtığınız başlığa yönelebilir. Eğer sürekli olarak TT yapmak istiyorsanız bu ilk başta zor olabilir. Çünkü bunun için 1500-2000 kadar twitter hesabına sahip olmanız gerekir.

TT yapmak için;

  • Kopya olmadan tweet atmalısınız
  • Tage farklı bir tag eklememelisiniz
  • TT listesine girmeden link paylaşmamalısınız

Bu adımları değerlendirebilirsiniz. Ancak gündem çok hızlı güncellendiği için TT olabilmek için en azından 1-2 saat çabalamak gerekir. Tag kullanımına, doğru link verimine çok dikkat edilmelidir. Bir kişinin çok fazla mesaj atması yerine birden fazla kişinin birer konu hakkında konuşması daha önemlidir.

Tüm bunlarla beraber günümüzde TT olabilmek çok daha kolay bir hal almıştır. Çünkü artık gündem oluşturmayı iş haline getiren kişiler bulunmaktadır. Reklamlarında #gündemyapılır gibi etiketler kullanan kişiler sizin yerinize açtığınız başlığı TT listesine sokabiliyor.

Öte yandan Crovu’dan organik takipçi alımı gerçekleştirerek daha fazla kişiye ulaşabilir, bu sayede de paylaşımlarınızın TT listesine girmesine katkıda bulunabilirsiniz.