Araç hasar sorgulama ve araç kaza sorgulama işlemleri farklı pek çok kaynaktan yapılabilmektedir. Bunlardan biri de tramer kaydı sorgulaması yapılarak bu bilgilere ulaşmaktır.

Tramer Kaydı Ne Demek?

Tramer aslında Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olup bu merkez tarafından oluşturulan kayıtlar Tramer Kaydı olarak isimlendirilmektedir.

Tramer Üzerinden Hangi Sorgulamalar Yapılabilir?

Tramer sistemi üzerinden araç hasar kaydı sorgulaması başta olmak üzere mağdur bilgileri sorgulama, araç kasko poliçe sorgulama, araç trafik poliçesi sorgulama ve kaza kusur oranı sorgulaması yapılabilmektedir.

Tramer Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Tramer üzerinden yapılacak sorgulama için kullanılacak bilgiler sorgulama türüne göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse Tramer trafik sigortası sorgulama işlemlerinde sigorta şirketi ile beraber poliçe ve acente numarası bilgilerinin girilmesi gerekirken Tramer araç hasar sorgulaması için ise plaka numarası ve vergi kimlik numarası ve motor numarası gibi bilgilerin girilmesi gerekmektedir.

Tramer Kaydı Yoksa Araç Hasarsız Mı Demektir?

Tramer kaydının olup olmaması aracın kesin hasarsız olup olmadığı anlamına gelmez. Çünkü burada kayıt aracın hasarının sigorta tarafından ödenmesi halinde oluşturulmaktadır. Yani hasarın olması ancak hasarın araç sahibi tarafından ödenmesi halinde tramer sorgulama işleminde hasar kaydı çıkmaz.