Trafik Sigortası Tavan Fiyat Uygulaması Geçici

Trafik sigortası tavan fiyat uygulaması konusunda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamalar yaptı. Buna göre trafik sigortası tavan fiyat uygulaması geçici bir uygulamadır. 

12 Nisan 2017 günü yürürlüğe giren trafik sigortası tavan fiyat uygulaması konusunda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamalar yaptı. Şimşek, söz konusu uygulamanın geçici olduğunu ve bu uygulamanın 2017 yılı sonuna kadar süreceğini ön gördüklerini belirtti. Trafik sigortası primlerinde tavan fiyatların uygulanması konusunda vatandaştan kısa sürede bir tepki gelmesi bekleniyor.

Tavan Fiyat Uygulaması Geçici Bir Tedbirdir

Başbakan Yardımcısı Şimşek trafik sigortası primlerinde tavan fiyatların uygulanması konusunda şu açıklamaları yaptı: “Sektörlerin fiyatlamasına müdahaleden yana değilim. Yapmamak için epey direndim. Defalarca sektörle bir araya geldik. Türkiye’yi 8 kategoriye böldük. Yıl sonuna kadar düşünüyoruz. Geçici bir tedbir olarak düşünüyoruz. Daha makul bir fiyatlamaya gidileceğini ümit ediyoruz. Sektörün makul bir sermaye getirisi esastır. Siyasi bir perspektifle fiyatlamayı yapmıyoruz. Az kaza yapan veya hiç kaza yapmayanlar ödüllendirilecek. Primlere tavan getirilmesi rehavet getirmesin.”

Açıklamalarda belirtildiği üzere söz konusu uygulama geçici. Ancak yine de gelen fiyatları çok yüksek olduğu çok bariz. Ayrıca getirilen yeni yedi basamaklı sisteme göre sürücüler, bulundukları basamağa göre prim ödeyecekler. Bu sisteme göre sürücüler iyi sürücü ve kötü sürücü şeklinde sınıflandırılacak. Primler buna göre artacak ya da azalacak.

Trafik Sigortası Primleri İllere Göre Değişiyor

Araç sahibi sürücüler hem yeni sistem kapsamında bulundukları basamağa bağlı olarak hem de bulundukları ile bağlı olarak farklı trafik sigortası primleri ödüyorlar. Trafik sigortası primleri için baz olarak kabul edilen iller de var. Bu iller en düşük tavan fiyata sahip ve İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri şeklinde sıralanmakta. Trafik sigorta primi tavan fiyatı bu illerde en düşük tavan fiyatı yani 444 TL’dir.

İllere göre otomobil için geçerli tavan fiyatlar yedi basamakta sınıflandırılmakta. Bu fiyatları başka bir yazımızda sıralayacağız. Ancak sürücülerin en çok merak ettiği husus muhtemelen İstanbul’da primlerin tavan fiyatları. İstanbul’da eğer iyi bir sürücü iseniz ödemeniz gereken trafik sigortası primi tavan fiyatı 470 TL’dir. Eğer kötü bir sürücü iseniz bu durumda ödemeniz gereken primin tavan fiyatı 2137 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yedi Basamaklı Sistem

Trafik sigortası düzenlemesinde getirilen yeni yedi basamaklı sisteme göre kaza yaptığınızda bir basamak geriye düşüyorsunuz. Kaza yapmadığınız süre içinde bulunduğunuz basamak yükseliyor. Bunun nasıl olduğunu ve basamaklı sistemin nasıl işlediğini yazımızın devamında açıkladık.

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ve yeni bir araç satın alarak sisteme girdiyseniz ödemeniz gereken prim 855 TL’dir. Ancak bu durum dediğimiz gibi yeni bir araç aldığınızda geçerlidir. Ayrıca sisteme dördüncü basamaktan girmeniz söz konusudur. Yani tam ortadaki basamakta yer alırsınız. Kaza yaparsanız basamakları bir bir inersiniz. Primleriniz ilk düşüşünüzde yüzde 50, ikinci düşüşünüzde yüzde 100 ve üçüncü düşüşünüzde yüze 150 artar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.