Trafik Sigortası Primlerinde Yeni Dönem

Borsa Ne İşe Yarar?

Trafik sigortası tavan fiyatları belli oldu. Trafik sigortası primleri iyi sürücüye ve kötü sürücüye göre yeniden belirlendi ve yedi basamaklı yeni bir sistem oluşturuldu. 

Trafik sigortasında yeni dönem 12 Nisan 2017 günü başlıyor. Trafik sigortasında yapılan yeni düzenleme sonucunda primlerde yüzde 20 indirim yapıldı. Yeni sistem sürücülerin yedi basamakta sınıflandırılmasını ve buna göre primlerinin artırılmasını ya da azaltılmasını sağlıyor. Bu kapsamda belirlenen tavan fiyatları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Trafik Sigortası Primlerinde Yüzde 20 İndirim

Trafik sigortası primleri yeniden düzenlendi ve primlerde yüzde 20 indirim yapıldı. Buna göre trafik sigortası primleri için baz olarak kabul edilen ve en düşük tavan fiyata sahip olan iller İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri oldu. Bu illerde trafik sigortası primleri tavan fiyatı iyi otomobil sürücüleri için 444 TL olarak belirlendi.

Trafik sigortası primleri ilden ile değişmekte. Ayrıca otomobil sürücüsünün iyi ya da kötü olmasına göre de değişmekte. Yani kaza yapan, otomobilin hasar görmesine neden olan sürücülerin daha yüksek trafik sigortası primi ödemesi söz konusu. Buna göre İstanbul’da iyi bir otomobil sürücüsünün ödemesi gereken trafik sigortası priminin tavan fiyatı 470 TL ve kötü otomobil sürücüsünün ödemesi gereken trafik sigortası priminin tavan fiyatı 2,137 TL oldu.

Trafik Sigortası Primlerinde En Pahalı İl İstanbul

Trafik sigortası primlerinin tavan fiyatları açısından Türkiye geneline bakıldığında en pahalı ilin hiç şaşırtmayacak şekilde İstanbul olduğu görülüyor. Ancak bundan daha mühim olan bir husus var. O da kaza yapan sürücülerin çok yüksek sigorta primleriyle karşı karşıya kalması. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ve üç yıl arka arkaya kaza yaparsanız ödemeniz gereken sigorta primi 2,137 TL olmakta. Bu prim aracın hasar görmesine neden olduğunuzda da geçerlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Emekli Promosyonu Almak Avantajlı Mı?

Yeni trafik sigortası düzenlemesine göre getirilen sistem sürücüleri yedi ayrı basamakta sınıflandırıyor. Buna göre araçların sigorta primleri de yedi basamakta belirleniyor. Eğer ilk defa otomobil aldıysanız ya da başka bir araç alıp sigorta yaptırırsanız bu sisteme dördüncü basamaktan giriyorsunuz.

Yedi Basamaklı Trafik Sigortası Sistemi

Trafik sigortası sistemine göre hangi basamakta yer aldığınız sizin iyi sürücü mü yoksa kötü sürücü mü olduğunu belirliyor. Eğer kötü sürücüyseniz ve kaza yapıyorsanız birinci basamağa doğru giderek düşmeye başlıyorsunuz. Eğer iyi sürücüyseniz ve kaza yapmazsanız yedinci basamağa doğru çıkıyor ve yol alıyorsunuz.

İstanbul’da yeni araç sahibi olarak sisteme girdiğinizde ödemeniz gereken primler 855 TL olacak. Bu durumda dördüncü basamakta yer alacaksınız. Eğer kaza yaparsanız üçüncü basamağa düşeceksiniz ve ödemeniz gereken primler yüzde 50 oranına artacak. Tekrar kaza yaparsanız primlerinize yüzde 100 oranında zam gelecek ve ikinci basamağa düşeceksiniz. Üçüncü kez kaza yaparsanız primlerinize yüzde 150 oranında zam gelecek ve bu durumda birinci basamağa kadar düşeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.