Trafik cezaların yapılandırılıp yapılandırılmadığı konusunda çok sayıda soru mevcut. Pek çok kişi trafik cezalarının yapılandırılması konusunu merak etmekte ve bu konuda bilgi almak istemekte. 

Trafik cezaları ile ilgili gelen son bilgiler, trafik cezasını ödemeyen kişileri sevindirecek nitelikler taşıyor. Bu konuda ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Trafik cezalarının da yapılandırma kapsamına alınacağına dair yeni bilgiler gelmekte. Artık bu cezalar da yapılandırılabilecek. Vergilerin yeniden yapılandırılması işlemine trafik cezalarının da eklenmesi gündemde. Bunun için vergi borçları, prim borçları ve gümrük vergisi borçları yeniden yapılandırılacak.

Para cezaları söz konusu kapsamda yapılandırma işlemine tabi tutulacak. Yani trafik cezası borçları vergi borçlarına dahil edilecek. Dolayısıyla pek çok borcun tahsil edilmesi daha kolay hâle gelecek.

Trafik Cezası Alan Kişilerin Sayısı

Trafik cezası borcu olan ve fakat bu borcu ödemeyen vatandaşın sayısı oldukça yüksek. Buna göre 4 milyon 250 bin kişinin toplam 6 milyar TL’lik borcu bulunuyor. Bu borçlar ödenmedikçe mevcut tutarların üstüne faiz uygulanıyor. Dolayısıyla gün geçtikçe hem vatandaş için hem de devlet için bu para sıkıntı hâline geliyor. Yani hem vatandaş borcunu ödemekte zorlanıyor hem de devletin bu tutarı vatandaştan tahsil etmesi imkânsız bir hâle geliyor.

Trafik cezalarının vatandaş tarafından kolayca ödenmesi konusunda atılan bu adım, biriken borçların tahsil edilmesini kolaylaştırabilir. Ayrıca vatandaş da ödemeyi ertelediği bu borçları kolayca ödeyebilir. Bu durumda borçların yapılandırılması her iki tarafın da işine yarayacaktır. Yukarıda sözünü ettiğimiz 6 milyar TL tutarındaki toplam borcun az bir tutar olduğu söylenemez. Yani vatandaşlar trafik cezasını ödemeyi unutmuş dahi olabilirler.

Trafik Cezalarınızı Sorgulayın

Eğer siz de para cezanızın olup olmadığını sorgulamak isterseniz bunun için herhangi bir kuruma gitmenize gerek yok. Para cezanızın olup olmadığına dair sorgulamayı internet üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) resmî internet sayfasını ziyaret etmeniz yeterlidir. Buna EGM Borç Sorgulama işlemi adı verilmektedir.

Sorgulama işleminizi T.C. kimlik numaranızla ya da vergi numaranızla yapabilirsiniz. Bu işlem için aracınızın plakasını da girebilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden de bu tür sorgulama işlemlerini yapabilmeniz mümkündür.