Toplum Yararına Çalışanlara Maaş Verilecek

Borsa Ne İşe Yarar?

Millî İstihdam Seferberliği kapsamında toplum yararına çalışan kişilere 1404 TL yani asgarî ücret kadar maaş verilecek. Bu haberin ayrıntılarını yazımızda bulabilirsiniz. 

Toplum yararına çalışan kişilere asgarî ücret verilmesine yönelik düzenleme Millî İstihdam Seferberliği kapsamında yapıldı. Buna göre belediyeler başta olmak üzere özel kuruluşlar ve kamu kuruluşları söz konusu çalışmaya destek verecekler. Ancak elbette bu çalışmaya herkes katılmayacak. Devletin aradığı koşulları sağlayan kişiler katılabilecek.

Toplum Yararına Çalışanlara 1404 TL Maaş

Toplum yararına çalışan kişiler asgarî ücret alacaklar. Ancak bunun için çalışmak isteyen kişinin devlet tarafından belirlenen koşulları sağlaması şart. Millî İstihdam Seferberliği kapsamında Türkiye’de işi olmayan kişilere istihdam yaratılması için çalışılmaktadır. Bu amaçla İşKur da işi olmayan kişilerin işe girmesi ve eleman ihtiyaçlarına cevap verilmesi için çalışmalar yürütmektedir. Hedef işsizlik oranını düşürmektir. Toplum yararına çalışanlara maaş bağlanması fikri de bu sayede ortaya çıkmıştır.

İşKur’ işe girmek amacıyla başvuran kişiler açık pozisyonlar olduğunda işe girmektedirler. Bu açık pozisyonların bulunması çeşitli kamu kurumlarının İşKur ile protokol imzalaması sonucunda olmaktadır. Örneğin, Bilecik Belediyesi de İşKur ile bir protokol imzalamış ve 80 kişiye iş verme sözü vermiştir. Bu kapsamda Bilecik Belediyesi 80 kişiyi işe alacaktır. Ancak bu işe alım 6 aylık olacak ve işçilerin maaşları sadece 6 ay boyunca yatacaktır. Üstelik asgarî ücret + sigorta primi şeklinde koşullar söz konusu olacaktır.

Toplum Yararına Çalışmak ve Maaş Almak

Toplum yararına çalışmak isteyen kişiler devletin belirlediği koşulları yerine getirmek zorundadırlar. Ayrıca bu proje kapsamında çalışmak isteyenler en fazla 18 ay süreyle toplum yararına çalışabilmekte ve maaş alabilmektedirler. Bu nedenle koşulları iyi bilmeniz gerekmektedir. Millî İstihdam Seferberliği kapsamında işçi alan belediyelerin bulunduğu illerin başında İstanbul, Ankara, Konya, Kayseri Büyükşehir Belediyeleri gelmektedir.

Yukarıda sıraladığımız belediyelerin yanı sıra başka illerde bulunan belediyeler de İşKur ile protokol imzalamış olabilirler. Bunu öğrenmek için ilinizde ya da ilçenizde bulunan İşKur müdürlüklerine müracaat etmelisiniz. Bu belediyeler İşKur ile yaptıkları protokol çerçevesinde 6 ay süre ile çalışacak işçi almaktadırlar.

Toplum Yararına Çalışmak İçin Gerekli Koşullar

  • İşKur’a üye olmalısınız.
  • 18 yaşınızı doldurmuş olmalısınız.
  • Öğrenci olmamalısınız.
  • Emekli ya da malûl maaşı almamalısınız.

Yukarıdaki koşulların tümünü sağlıyorsanız İşKur sizi kısa sürede bir belediyede işe yerleştirecektir.  Bir yıl içinde en fazla iki kere farklı kurumlara yerleştirilebileceğinizi de bilmelisiniz. Ayrıca toplum yararına çalışma projesi kapsamında bir aileden sadece bir kişinin işe alınabildiğini, değerlendirildiğini ve iş sahibi olabildiğini unutmamalısınız.

Toplum yararına çalışan kişilere verilen işlerin arasında temizlik, park, bahçe temizliği ve bakım işleri, cami temizliği işleri, erozyonla mücadele, hastane, okul, müze gibi kamu binalarının bakım, temizlik ve onarım işleri, tarihî ve kültürel varlıkların korunması ile ekoloji işleri bulunmaktadır. Haftada en fazla 45 saat çalışmanız söz konusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.