Milyonlarca lira paraya sahip olup tek bir kuruşunu bile harcayamamak işkence gibi olmalı. Dünya üzerindeki tüm Bitcoin’lerin hareketini takip eden Chainalysis isimli siteye göre toplam 3.8 milyon Bitcoin kayıp! Bu da halihazırdaki tüm Bitcoin’lerin yüzde 23’üne tekabül ediyor. Günümüz dolar kuru üzerinden hesapladığımızda ise 63 milyar dolar para kayıp!

Peki ya Bitcoin’i kurup, kendi cüzdanınızdaki paraları kaybetmek nasıl olurdu? Chainalysis bunu da araştırdı ve Satoshi Nakamoto’ya ait 1 milyon Bitcoin’in kayıp olduğunu iddia etti.

Cüzdan şifresini hipnozla hatırlıyorlar!

WSJ’de yer alan bir haber, insanların kayıp Bitcoin’lerine ulaşmak için şifrelerini hatırlamak uğruna neler yapabileceklerini gözler önüne seriyor. ABD’nin Güney Carolina bölgesinde yaşayan bir hipnozcu, insanların parolalarını hipnoz yoluyla hatırlamalarına yardımcı oluyor. Bunun karşılığında ise 1 Bitcoin + toplam paranın yüzde 5’i ücret talep ediyor.

7 bin 500 Bitcoin’i çöpe fırlattı

Toplam Bitcoin'lerin yüzde 23'ü kayıp

Toplam Bitcoin’lerin yüzde 23’ü kayıp

Birleşik Krallık’a bağlı Galler’de bir bilgi işlemci olan James Howells, içinde 7 bin 500 adet Bitcoin bulunan hard diski çöpe fırlatmış. Toplamda 120 milyon dolar değerinde Bitcoin’i geri kazanmak için hard diski aramaya koyulan Howells, bunun için toprağı kazmaya bile başlamış.

Genç bilgi işlemci yaşadıklarını “İçinde bulunduğum durum, milyonlarca lira bulunan banka hesabına bakıp hiçbir şey yapamamaya benziyor” diye özetliyor. Dünyanın dört bir yanından Bitcoin’lerini kaybedenler Reddit’teki başlıklarda içini dökmeye de devam ediyor.