Toki’den uygun taksitlerle ev sahibi olmak için öncelikle Toki’nin belirli şartlarını taşımak daha sonra başvuruda bulunmak ve kabul edilmek gerekmektedir.

Toki’den ev almak için gerekli şartlar nelerdir?
1. İlk şart olarak Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmak gelir.
2. Ev alınmak istene projenin yapıldığı bölgede belirli bir süredir hali hazırda yaşanması gerekmektedir.
3. Ev alacak kişilerin 1. Dereceden akrabalarında ev sakinlerinin üzerine herhangi bir kayıtlı konutun bulunmaması gerekmektedir.
4. Başvuracak kişinin 25 yaş sınırı bulunmaktadır.
5. Yaşanılan ev içine toplam giren net gelirin en fazla 3200 Türk lirasını geçmemiş olması gerekiyor.
6. Yaşanılan evden en fazla 1 kişi başvuru yapabilmektedir.

Yukarda yazan maddeler özel durumlarda kanunlar doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Özellikle dul, yetim, şehit aileleri ve engelliler için indirimler ve özel şartlarlar geçerli olmaktadır.

Bu şartları taşıyan kişiler bulundukları bölgedeki projeye başvuru da bulunabilir. Toki’den ev sahibi olmak için bundan sonra bir kura yapılmakta ve başvuranlar arasından seçilmektedir. Kura kazanıldıysa eğer yatırılan belirli bir peşinatla uzun vadede uygun taksit rakamlarıyla toki’den ev alınabilir. Farklı metre karelerde ve özellikte ev seçenekleri bulunan toki evlerinin bunlar doğrultusunda taksitleri değişmektedir.

Toki evlerini çeşitleri nelerdir ve ödenecek Taksit tutarları ne kadardır?
4 kategoriye ayrılan başvuru sahipleri üç çeşit ev modelinden birini tercih edebilmektedirler. Alt gelir grubu için hazırlanan 2+1 ev modelleri ortalama 100 bin Türk lirası gibi bir fiyata sahiptir ve aylık ödemeleri 350 400 arası istenilen vade süresine göre değişmektedir.

20 yıla kadar vade yapılmakta erken borç kapatmalarda indirim söz konusudur.3+1 sosyal konut olarak geçen ev modelleri ise 3+1 olarak hazırlanmış metre karelerine göre kendi içinde ikiye ayrılmıştır. Ortalama aylık ödeme taksitleri vade süresine göre 600 Türk Lirasından 100 Türk lirasına kadar değişmektedir