Birçok kişinin artık ev sahibi olmak için başvurduğu TOKİ günden güne sayısını arttırmaktadır. Neredeyse artık her ilde konut yapımına başlayan TOKİ herkese fırsat sağlayarak konut sahibi olmalarını sağlamaktadır.

Devlet tarafından desteklenen uygun fiyatlı ve taksit imkânı ile alabileceğiniz bu evlere isterseniz nakit ödeme ile de sahip olabilirsiniz. Başvurunuz kabul edildikten sonra konut sayısına göre yapılan bir çekilişle konut sahibi olmaya hak kazanıyorsunuz.

Bunun ardından yapmanız gereken belirtilen miktardaki ilk ödemeyi yapmanız oluyor. Ardından taksit şeklinde ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Eğer ödeme konusunda sıkıntı yaşayacaksınız bankalara kredi başvurunda bulunabilirsiniz. Anlaşmalı bankalar gerekli koşullar sağlanıyorsa başvurunuzu onaylayacaklardır. Bankaların vermiş olduğu mortage kredisini de TOKİ’den ev alımı için kullanabilirsiniz.

Kredi veren bankalar hangileri?

TOKİ kredisi için anlaşmalı bankalar; Vakıfbank, Ziraat bankası, Halkbank yer almaktadır. Bu banklara gerekli başvuruyu yaparak sizden istenen belgeleri teslim etmelisiniz.

Nasıl başvuru yapılır?

Vakıfbank’tan kredi almak isteyen kişilerin kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Eğer kredi notunuz düşükse olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Şartlara uyan kişiler bankadan 250 bin TL’ ye kadar kredi çekebilirler. Kredilerini geri ödemede ise 120 aya kadar olan vadelerden faydalanabilirler.

Ziraat bankası ise 100 bine kadar vereceği kredilere 120 ay vade imkân sunmaktadır. Ziraat bankası teminatla beraber gelir belgenizi de isteyecektir. Bu belgelerle bankaya başvuru yapmalısınız. Ziraat bankasından almış olacağınız kredinizin geri ödemesinde birden fazla kolaylık sizlere sunulacaktır. Başvuruda bulunacak kişiler internet üzerinden kredi notlarını öğrenebilirler.

Ayrıca çekecekleri miktarları bankaların internet sitelerinden hesaplayarak uygulanacak faizi ve ödeme seçeneklerini kolayca görebilirler. Birçok bankanın internet sitesinde bulunan kredi hesaplama sisteminden bu şekilde faydalanabilirler. TOKİ kredisi veren bankalarla iletişime geçen kişilere görevliler tarafından yardım edilecektir