Emeklilerin ev sahibi olması konusunda en iyi koşulları sunan kurumlardan biri olan TOKİ emekli konut projeleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Pek çok ilde emeklilere özel olarak düzenlenen TOKİ emekli evleri 2017 yılında da tüm hızı ile devam edecek gibi görünüyor.

Emeklilere 250 TL Taksitle Konut Alma Yolu Açılıyor

Düzenlenen TOKİ kampanyaları kapsamında sadece aylık 250 lira taksit ödeyerek emeklilerin de ev sahibi olmalarının önü açılıyor. Aylık sadece 250 lira ödeyerek ev sahibi olmak isteyen kişilere TOKİ pek çok ilde konut projeleri ile hizmet sunuyor. Ancak sınırlı sayıda konut projesi üretildiği için ev sahibi olmak isteyen emeklilerin bazı kriterleri taşımaları gerekiyor.

Emeklilere TOKİ Evleri İçin Aranılan Şartlar Nelerdir?

TOKİ emekliye ev projeleri için aranılan koşullar arasında ilk şart projenin de adından da anlaşılacağı üzere başvuruda bulunan kişinin emekli olma şartıdır. Buna ek olarak ikinci önemli şart gelir koşuludur. TOKİ emekli evleri için gelir sınırlaması aylık hane geliri sınırlaması 3 bin 200 lira olarak uygulanmaktadır. Yani hanesine aylık toplam 3 bin 200 liranın altında para giren emekliler bu konutlara başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Yine emeklinin kendisine, eşine ya da 18 yaşının altında olan çocuklarına ait bir taşınmaz olması durumunda TOKİ evlerine başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

TOKİ Evlerine Başvuru Nereye Yapılır?

TOKİ emekli evlerine başvuruda yapmak isteyen kişilerin TOKİ internet sitesi üzerinden yapılan proje duyurularını takip etmeleri gerekmektedir. Yapılan duyurulara yine aynı duyuruda belirtilen tarihler aralığında başvuruda bulunmalıdır. Başvurular Ziraat Bankası üzerinden peşinatın yatırılması ile başlanmakta ve ardından kura çekimlerine katılarak ikinci aşamaya geçilmektedir. Kurada adı çıkan kişiler ilgili işlemleri tamamlayarak projenin tamamlanmasını ve TOKİ konut teslimatı için beklemeye geçilmelidir.