TMO Bünyesinde Fındık Alınacak

Borsa Ne İşe Yarar?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TMO yani Türk Mahsülleri Ofisi bünyesinde fındık alımına başlanacağını duyurdu. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik fındık üreticilerini sevindirecek bir haber verdi. Bakan Çelik, tekelci mantığın fındık üreticilerini mağdur ettiğini söyledi ve 24 Nisan’dan itibaren TMO bünyesinde fındık alımına başlanacağını duyurdu. Bakan Çelik yaptığı konuşmada fındık fiyatları ile ilgili tekelci mantığın üreticileri mağdur ettiğini belirtti. Bu nedenle Bakanlığın, TMO bünyesinde fındık alacağını söyledi.

Fındık Hak Ettiği Değeri Alacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik bu konuşmasını Şanlıurfa’da Sanayi Sitesi’nde ziyaretlerini gerçekleştirirken yaptı. Fındık fiyatları ile ilgili soruları cevaplarken fındık üreticilerini sevindiren açıklamalar yaptı.

“Üreticinin alın teriyle, üreticinin emeğiyle uğraşanlara bu anlamda gerekli cevabı vermiş olacağız. Fındığın hak ettiği değeri alacağı şekilde, üreticimizi memnun kılacak şekilde piyasada olacağımızı herkesin bilmesini istiyorum. Üreticilerimiz rahat olsunlar. Hükümetimiz, devletimiz her konuda olduğu gibi fındık konusunda da üreticimizin yanındadır.”

Satılan Fındık Piyasayı Hareketlendirir Mi?

Satılan fındığın piyasayı hareketlendirip hareketlendirmeyeceğini zaman gösterecek. Ancak şu ana kadar Türkiye Ziraat Odaları Birliğinden olumlu tepkiler geldi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan söz konusu açıklamaların kendilerini memnun ettiğini ifade etti.

“Özellikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Toprak Mahsülleri Ofisi kanalıyla fındık alacakları yönündeki açıklamalarını çok önemsiyoruz. ‘Fındığa müdahale oldu.’ diyebiliriz. Bundan sonra üreticilerimizin istikrarsız bir piyasa yaşamasını beklemiyoruz.” Bu açıklamalara bakılırsa fındığa müdahale edilmesinin piyasaları olumlu etkilemesinin beklendiği söylenebilir. Fındık üreticilerinin beklediği haberin geldiği ve bunun bir müjde niteliği taşıdığı da ifade edilmekte.

Fındık Üreticileri Fındığı Daha İyi Fiyattan Satacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlı Faruk Çelik tarafından yapılan açıklamaları Altınordu Ziraat Odası Başkanı da değerlendirdi. Buna göre başkan açıklamaların fındık üreticilerini rahatlattığını ve evinde fındığını bekleten üreticilerin fındığı Türk Mahsülleri Ofisi’ne daha iyi fiyattan satacağını belirtti.

Faruk Çelik’in verdiği haber konusunda bir yorum da Ordu Ticaret ve sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı’ndan geldi. Başkan Servet Şahin fındığın üreticiden Toprak Mahsülleri Ofisi tarafından alınacağı haberinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Ayrıca satılan fındığın piyasayı hareketlendireceğini ve piyasanın önünü açacağını söyledi. Çok sayıda fındık tüccarının mevcut olduğunu da ekledi.

Hatırlanacağı üzere fındık fiyatları son zamanlarda çok düşüş yaşamıştı. Kabuklu fındığın fiyatı 9 TL’ye kadar düşmüştü. Fındık fiyatı sürekli düşüş göstermiş ve bu da fındığını satmak isteyen üreticileri çok olumsuz yönde etkilemişti. Buna rağmen marketlerde ve kuruyemişçilerde kabuklu fındık hep şişirilen fiyatlarla alıcıya sunulmaktaydı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği yapılacak toplantıdan iyi bir sonuç çıkmasını bekliyordu. Şimdi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ve Toprak Mahsülleri Ofisi’nin attığı bu adımla fındık üreticisinin rahatlaması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.