TMO 24 Nisan’da Fındık Alımına Başlıyor

Borsa Ne İşe Yarar?

TMO yani Toprak Mahsülleri Ofisi, fındık üreticisinin, fiyatların düşmesi nedeniyle yaşadığı mağduriyeti gidermek amacıyla 24 Nisan’dan itibaren fındık alımına başlayacak.

Bu hafta içinde gelen bir haber doğrultusunda belirttiğimiz gibi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik fındık fiyatlarında çok düşüşler ve yükselişler olduğu için fındık üreticilerinin çok mağdur olduğunu belirtmişti. Ardından fındık üreticilerine bir müjde vermiş ve fındığın TMO aracılığıyla alınacağını söylemişti.

Fındık Türkiye İçin Stratejik Bir Ürün

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik fındığın stratejik bir ürün olduğunu vurgulamıştı. Öyle ki sadece Türkiye’de üretilen fındık dünya fındık ticaretinin yaklaşık yüzde 76’sını karşılamakta. Ayrıca fındık üretiminin yüzde 60’ını gerçekleştirmekte. Bu nedenle fındık üreticilerinin desteklenmesi ve onların yaşadığı mağduriyetin en aza indirilmesi gerekmekte.

Fındık üreticilerinden fındık alınmasının nedeni fındık fiyatlarında bu yıl çok ciddi dalgalanmaların olması ve fındık üreticilerinin bu fiyat dalgalanmalarından çok olumsuz yönde etkilenmesidir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu nedenle fındığı üreticiden TMO aracılığıyla almaktadır. Bu aşamada TMO’nun yani Toprak Mahsülleri Ofisi’nin rolü büyüktür. Çünkü TMO piyasa düzenleyici bir kurumdur. Yani satın alma işlemi üreticilere yararlı olarak şekilde yapılacaktır.

TMO Fındığı Hangi Fiyattan Alacak?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik ayrıca TMO tarafından hangi fındığın hangi fiyattan alınacağına dair bilgiler de verdi. Buna göre Giresun kalite fındık kilogramı 10,5 TL olacak şekilde satın alınırken, Levant kalite fındık kilogramı 10 TL’den olacak şeklide satın alınacak. Bu fiyatların belirlenmesinin nedeni fındığın satılabilecek en düşük fiyatının ortaya konmasının gerekli oluşudur. Çünkü piyasada fındığın satış fiyatı 10 TL’nin altıda düşebilmekte ve üretici mağdur olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   SPK İzinli Forex Şirketleri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik bu yılki rekoltenin geçen yıla göre yüksek olmasının beklendiğini de ifade etti. Şu anda resmî olarak bir belirleme olmasa da gelen tahminlerin bu yönde olduğu görülmekte.

Fındık Üreticilerinin Sorunları

Fındık üreticileri, fındıkların toplanması, depolanması ve harmanda kurutulması aşamalarında çok sorun yaşamaktalar. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı bu konulara da değinerek fındık üreticilerinin fındıkları depolama koşullarında altyapı sorunları yaşadığını söyledi. Ayrıca üreticiler arazi ölçeğinin küçük olmasından kaynaklanan sorunlar da yaşamaktalar. Piyasa altyapısının gelişmemiş olması da fındığın doğru fiyattan satılmamasına neden olan ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmakta.

Lisanslı Depolama Çalışmaları

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı fındık üreticilerinin yaşadığı depolama sorununun lisanlı depo çalışması ile çözüleceğini söyledi. Lisanslı depo çalışması konusunda bir süredir düzenlemelerin yapılması için çalışılmaktaydı. Bu çalışmada son aşamaya gelinmiş durumda. Özel sektörde yapılan depolar TMO bünyesinde inşa edilecek ve bu depolar faaliyete geçirilecek. Bu depoların yakın zamanda kullanıma açılması bekleniyor. Böylece fındık üreticileri fındıklarını sağlıklı koşullarda saklayabilecek ve satabilecekler.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.