Esnaflar ve KOBİ’ler bireysel kredi kartları değil ticarî kredi kartları kullanmaktadırlar. Çünkü bu kredi kartlarının sunduğu avantajlar KOBİ’lerin ve esnafın isteklerine, ilgilerine ve ihtiyaçlarına göre belirlenmiştir. Yani bu kredi kartları, bireysel kredi kartlarından oldukça farklıdır. KOBİ’ler ve esnaflar bankaların kendilerine sunduğu bu kredi kartlarını geri çevirmemektedirler.

Ticarî kredi kartları, bireysel kredi kartlarından çok daha avantajlıdır. Bu kredi kartlarının limiti bireysel kredi kartlarının limitinden çok daha yüksektir. Ayrıca ticarî kredi kartlarının sunduğu taksit olanakları da daha fazladır. Tüm bunların yanı sıra ticarî kredi kartları, KOBİ’lere ve esnaflara özel kampanyalar da sunmaktadır. Ayrıca bu kartlar sahiplerine uygun ödeme koşulları da sunabilmektedirler.

Yazımızın devamında ticarî kredi kartı veren bankaları bulabilirsiniz. Bu bankalar

  • TEB,
  • Akbank,
  • Halkbank,
  • Vakıfbank,
  • İş Bankası
  • QNB Finansbank’tır.

TEB KOBİ ve esnaf müşterilerine ister Bonus özellikli isterse World özellikli ticarî kredi kartı sunabilmektedir. TEB Bonus Business ticarî kredi kartı sahibi olduğunuzda şirketinize ait araçlarda Total’de yapılan yakıt harcamalarında yüzde 5 indirim imkânı sunulmaktadır. Bu indirim benzini mazot ve LPG alımlarında geçerli olmaktadır. Ancak bu kredi kartının yıllık 95 TL aidatı vardır. TEB World Business ticarî kredi kartının yıllık aidatı da aynıdır. Bu kartın sahibi olduğunuzda ise havaalanında, otoparklarda, araç kiralamalarında indirim avantajı yakalayabilirsiniz.

Akbank, KOBİ ve esnaf olan müşterilerine Axess Business ticarî kredi kartı vermektedir. Halkbank müşterilerine Paraf Business ticarî kredi kartı vermektedir. Bu kredi kartı temassız özellik de taşımaktadır. Ancak yıllık 75 TL’lik kart aidatının olduğunu da not edelim. Bunun dışında pek çok anlaşmalı iş yerinde taksit fırsatlarından yararlanmanız mümkündür. 20 bin TL ve üzeri limit sağlayabilmektedir.

İş Bankası’nın müşterilerine sunduğu ticarî kredi kartı Vadematik adını taşımaktadır. Bu kredi kartının yıllık aidatı diğer bankaların sunduğu ticarî kredi kartlarının yıllık aidatından daha düşüktür ve 60 TL’dir. Bu kredi kartı da KOBİ’lere ve esnafa ayrıcalıklar vermekte, avantajlar sunmaktadır. Vakıfbank’ın müşterilerine verdiği kredi kartı Vakıfbank Business kredi kartıdır. Bu kart World özellikli bir karttır. Yıllık kartı kullanım ücreti 54 TL’dir. QNB Finansbank müşterilerine CardFinans Vadekart kredi kartı vermektedir. Bu kartın yıllık kullanım ücreti yani aidatı 89 TL’dir.

Ticarî kredi kartların kart aidatları oldukça yüksektir. Ancak kartları işletme sahiplerinin kullandığı ve  bu kartların limitleri düşünüldüğünde aidat tutarlarının makul düzeyde olduğu görülebilir. Üstelik bu kartlar alışverişlerde avantaj sağlamakta ve taksitli ödemelerde uygun ödeme seçenekleri vermektedir. Bu yüzden kart aidatları 90 TL’yi aşmadığı sürece makul görülebilir.