Ticari Araç Kredisi Nedir?

Ticari araç alımların finanse edilmesinde kullandırılan kredi paketlerine ticari araç kredisi ismi verilmektedir. Ticari araç kredileri diğer araç kredisi paketlerine oranla hem çok daha düşük kredi faiz oranları ile kullandırılmakta hem de çeşitli vergi avantajlarından yararlanılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle ticari faaliyetler için kullanılan araçların mutlaka ticari araç kredisi ile alınması önerilmektedir.

Ticari Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Ticari araç kredileri diğer araç kredisi paketlerinden farklı olarak çok daha cazip koşullarda kullandırıldığı için bu kredileri kullanmak isteyen kişi ya da kurumların mutlaka ticari kimliklerinin bulunması gerekmektedir. Yine bu araç kredisi hafif ticari ve ağır ticari araçlar için kullanılabilmektedir. Ancak iş makineleri için ne yazık ki ticari araç kredisi kullanımı mümkün değildir. Bankalar bu tip krediler için sadece işletme kredisi kullandırmaktadır.

Ticari Araç Kredisi Veren Bankalar

Ticari araç kredisi tüm bankalar tarafından kullandırılmakta olup en fazla ticari araç kredisi Garanti Bankası tarafından kullandırılmaktadır. Yine İş Bankası, TEB ve Ziraat Bankası yoğun olarak kredi kullandıran bankalar sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır.