THY ve Halkbank’ın Hazine’deki Hisseleri Varlık Fonu’na Devredildi

THY ve Halkbank’ın Hazine’deki hisselerinin Varlık Fonu’na devredilmesine karar verildi. Bu hisseler Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararıyla Varlık Fonu’na aktarıldı. Bu karar ve kararın olası etkileri hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. 

THY (Türk Hava Yolları) ve Halkbank’ın Hazinede mevcut hisseleri Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararıyla Varlık Fonu’da devredildi. Buna göre THY’nin yüzde 49,12’lik ve Halkbank’ın yüzde 51,11’lik hissesi  Varlık Fonu’na aktarıldı. THY ve Halkbank bildiğiniz gibi iki büyük şirket olarak öne çıkmakta. Bu oranlar aynı zamanda Özelleştirme İdaresi’nin hissedar olduğu oranlardır.

THY’nin ödenmiş sermayesi 1.38 milyar TL ve Halkbank’ın ödenmiş sermayesi 1.25 milyar TL’dir. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun attığı bu adımdan sonra ilgili hisseler özelleştirme kapsamından çıkmış olacak. Bildiğiniz gibi daha önce Milli Piyango ve at yarışları da bu fona devredilmişti. Sadece THY ve Halkbank değil Ziraat Bankası, PTT, BOTAŞ ve BIST de Varlık Fonu’na aktarıldı.

Varlık Fonu’na Aktarılan Kurumlar

Varlık Fonu’na aktarılan söz konusu kurumlar değeri milyar liralarla ifade edilen dev kamu kurumlarıdır. Bu kamu kurumları Türkiye için çok büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden de insanların aklına bu konu ile ilgili pek çok soru gelmektedir. Varlık Fonu’nun ne işe yaradığı ile ilgili çok sayıda soru sorulmaktadır. Ancak Varlık Fonu’nun amacı ve kuruluşu ile ilgili insanların sahip olduğu bilgi azdır.

Her şeyden önce söz konusu kamu kuruluşlarının devir işlemlerinin çok yeni olmadığını bilmek gerekiyor. Çünkü Türkiye Varlık Fonu 2016 yılının Ağustos ayında kurulmuştur ve hem bu fon hem de bu fona bağlı alt fonlar Başbakanlığa bağlı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi tarafından yönetilmektedir.

Aslına bakarsanız Varlık Fonu, ülkede gelir fazlalığı varsa ve bu gelir fazlalığı bütçe dışı bir gelir fazlalığı ise kurulur. Devlet gelir fazlasını Varlık Fonu’na aktarır. Ancak Türkiye’de bildiğiniz gibi bütçe açığı söz konusudur ve gelir fazlası yoktur. Dolayısıyla bu önemli kamu kuruluşlarının bu Varlık Fonu’na neden aktarıldığı çok büyük bir soru işareti oluşturmaktadır. Öyle ki Varlık Fonu’na devredilen kamu kuruluşları arasında Ziraat Bankası, TÜRKSAT, BOTAŞ, BIST ve PTT de vardır.

Varlık Fonu Hangi Ülkelerde Var?

Varlık Fonu sadece Türkiye’de değil dünyanın pek çok ülkesinde vardır. Ancak bu ülkeler, bütçe açığı olmayan aksine bütçe fazlası olan ve geliri fazla olan ülkelerdir. Yani bu yüzden bütçe fazlasını bir fona aktarmaya gerek duymaktadırlar. Bu fonlar sermaye piyasalarında araç çeşitliliği sağlarlar. Yurt içinde kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırırlar.

Dış kaynak temin ederler ve büyük ölçekli yatırımlara ortak olurlar. Türkiye’de bu faaliyetleri Başbakanlığa bağlı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi gerçekleştiriyor. Şirketin beş kişiden oluşan bir yönetim kurulu, bir başkanı, bir genel müdürü ve üyeleri var. Bunların Başbakan tarafından atandığını da not edelim.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.