Yeni iş kurmak ya da işini büyütmek isteyen kişi ve kurumlara verilen teşvik kredileri pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Teşvik kredisi kullanmak istiyorum diyenlerin en çok merak ettikleri konulardan biride “teşvik kredisi kimlere verilir?” sorusunun yanıtıdır. Başarılı proje çalışmalarına imza atan herkes verilen teşviklerden yararlanma hakkına sahiptir.

Buna ek olarak açılan her yeni teşvik kredisi için o krediye özel olarak belirlenen bazı özel şartlarda bulunmaktadır. Örneğin hayvancılık teşvikleri için alınan tüm kredi desteğinin hayvan yetiştiriciliğinde kullanılması zorunludur. Hayvancılık teşvik kredisi alıp alınan bu kredinin başka sektördeki yatırım için kullanılması kesinlikle mümkün değildir. Yine ev hanımlarının iş hayatına girmesi için ev hanımlarına verilen teşvikler bulunup bu teşvikleri de sadece çalışmayan ev hanımları kullanabilmektedir.

Açılan teşviklerin yakından takip edilmesi ve her teşvik için yayımlanan teşvik şartları için kriterlerin taşınıp taşınmadığı kontrol edilmelidir. Teşvik kredilerini bankaların kullandırmış olduğu işyeri açma kredisi ve KOBİ kredileri paketlerinden ayıran en önemli fark bu kredilerin çok daha avantajlı krediler olması, bazılarının geri ödemesiz kredi paketleri bazılarının ise faizsiz kredi paketlerinden oluşmasıdır.