Terör Mağduru Üreticilerin Kredi Borcu Ertelenecek

Terör olayları yüzünden mağdur olan üreticilerin tarımsal kredi borçlarının ertelenmesine karar verildi. Hükümet belirli illerde bulunan terör mağduru üreticilerin borçlarının ertelenmesine yönelik karar aldı.

Terör mağduru olan üreticileri sevindirecek haber Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten geldi. Buna göre terör mağduru olan üreticilerin varsa tarımsal borçları faizsiz olarak bir yıl ertelenecek. Ancak bu erteleme kararı her ili kapsamayacak. Alınan karara göre belirli illerde bulunan söz konusu terör mağdurları bu ertelemeden yararlanabilecek.

Kredi Borçları Faizsiz Olarak Bir Yıl Ertelenecek

Terör mağdurlarını sevindirecek açıklamayı Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptı. Buna göre Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Hakkari’de bulunan terör mağdurlarının tarımsal kredi borçları ertelenecek. Terör mağduru olan esnafların, sanatkârların ve üreticilerin toparlanmaları sağlanacak.

Hükümet aslına bakarsanız bu kararı birdenbire almadı. Başbakan Yardımcısı terör olaylarının meydana geldiği illeri ziyaret ederken vatandaşların taleplerinden haberdar oldu. Vatandaşlar kredi borçlarının ertelenmesini talep etti. Daha sonra bu konuda gerekli değerlendirmeler yapıldı ve çiftçinin tarımsal kredi borcunun ertlenmesine karar verildi.

Kararname Taslağı Başbakanlığa Gönderildi

Hükümet aldığı bu karar sonrasında kararname taslağını Başbakanlığa gönderdi. Yakın zamanda taslağın onaylanması ve kararın Resmî Gazetede yayımlanmasının ardından uygulamaya konması bekleniyor. Bu karar sayesinde tarımsal kredi borcu olan ve terör mağduru olan çiftçiler kredi borçlarını bir yıl boyunca düşünmek zorunda kalmayacak. Sadece terörün yarattığı zararla ilgilenmeye koyulacak.

Hatırlayacağınız üzere 2016 yılında Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Hakkari’de terör olayları yaşandı. Bu olaylardan söz konusu illerde bulunan üreticiler zarar gördü. Üreticilerin ürünleri, hayvanları, tesisleri ve seraları büyük zarar gördü. Bu üreticilerin çoğu aynı zamanda tarımsal kredi borcu olan üreticilerdi. Terör olaylarının verdiği zararı kapatmaya ve toparlanmaya çalışan üreticiler bunu yaparken aynı anda kredi borçlarını ödemeye devam edemedi. Bu nedenle üreticiler seslerini duyurmaya çalıştılar ve hükümetin bu borçlarını ertelemesini hükümetten talep ettiler. Sonunda talepleri değerlendirildi ve yerine geldi.

Ziraat Bankası’na ve TKK’ya Olan Borçlar Bir Yıl Ertelenecek

Başbakanlığa gönderilen kararname taslağının onaylanmasından ve Resmî Gazete’de yayımlanmasından sonra karar resmen yürürlüğe girecek. Böylece mağdur olan üreticilerin Ziraat Bankası’na ve TKK’ya olan tarımsal kredi borçları faizsiz olarak bir yıl ertelenecek. Bu kapsamda erteleme kararından yararlanmak isteyen üreticilerin, ilgili kararın yayımlanmasından sonraki iki ay içinde Ziraat Bankası’na ya da TKK’ya yazılı olarak başvurmaları gerekiyor.

Hükümetin terör mağdurları için aldığı kredi erteleme kararından borçlarını geciktiren üreticiler de yararlanabilecek. Yani borç vadesinden sonra gelen 90 günlük vade içinde bulunan ya da borçları tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılan üreticiler de bu karardan yararlanabilecekler.

Terör mağdurları için alınan bu karar mağdur olan üreticilere iyi gelebilir. Bu sayede üreticiler bir yıl içinde zararları ile ilgilenebilirler ve zararlarını kapatmak için gerekli süreyi bulabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.