Temel ve basit borsa bilgileri, genel olarak oldukça karmaşık ve biraz da ürkütücü gelebilecek türden kapsamlı ve detaylı bilgilerden ziyade daha çok olabildiğince basit ve sade bir şekilde anlatımlar içermektedir. Biz de bu yazımızda bu anlatım şeklini benimseyerek özellikle de giriş seviyesinde bilgi almak isteyen yatırımcı adaylarını hedefliyoruz. Bu doğrultuda şimdi madde madde olacak şekilde alt konularımıza geçebiliriz.

Borsa Nedir?

Kuşkusuz borsa öğrenmek isteyen hemen herkesin aklındaki ilk soru borsanın ne olduğuna yöneliktir. En basit ve kısa kısa tanımıyla borsa, alıcılardan ve satıcılardan oluşan, çeşitli malların, değerli madenlerin, dövizlerin, şirketlere dair hisse senetlerinin ve diğer değerli eşyaların alınıp satıldığı bir piyasadır. Burada temel olarak üç unsur bulunmaktadır. Alıcı, satıcı ve alıcı ile satıcı arasında alışverişe konu olan şey. Bu üç unsurun bir araya gelmesiyle birlikte diğer dolaylı etkenleri de hesaba katarsak ortaya bir arz talep durumu çıkmaktadır ve hemen her şey üzerindeki en etkili unsur da bu arz talep dengesidir.

Borsa Nasıl Çalışır?

Borsaya konu olan yani piyasada işlem gören hisse senetlerinin ve emtiaların alıcı ve satıcı bulmasına yönelik bir çalışma şekli vardır. Borsa nedir sorusuna yanıt verirken de ifade ettiğimiz gibi alıcıların ve satıcıların bir araya gelmesiyle beraber ortada konu olan hisse senedinin ya da emtianın değeri belirlenir. Bu değer temel olarak alıcıların o yatırım aracına olan ilgi ve ihtiyaçları ile satıcıların karşılığında istedikleri para üzerinden belirlenmektedir. Ancak bu değer biçmeyi dolaylı olarak etkileyen onlarca etken vardır.

Örnek vermek gerekirse, bir hisse senedinin değerinin belirlenmesi için çeşitli analizler, sektör incelemesi, şirket incelemesi, ülke ekonomisi, küresel ekonomi gibi alanlarda mevcut durum ile tüm bu durumların yakın ve uzak gelecekte nasıl bir yönde seyredeceğine yönelik öngörüler etkilidir. Borsada alıcılar ve satıcılar, aracı kurumlar ve bankalar üzerinden al ya da sat yönünde emirler oluşturarak alışveriş yaparlar.

Borsa Nasıl Oynanır ?

Borsa Nasıl Oynanır ?

Türkiye’de Borsa

Ülkemizde ilk olarak 1985 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yani İMKB ismiyle açılan borsa, birkaç yıl önce gerçekleştirilen bir düzenleme sonrasında ismini değiştirerek Borsa İstanbul adıyla varlığını sürdürmüştür. Birçok resmi kurum ve özel iştirakler sonrasında resmiyetini güçlendiren Borsa İstanbul, yatırımcı odaklı bir şekilde çeşitli düzenlemelerle yapısını güçlendirmiştir. Bugün merkez binası İstanbul Sarıyer’de bulunan Borsa İstanbul üzerinde her gün milyarlarca Türk lirası işlem yapılmaktadır.

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsada para kazanmak hemen herkesin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Kimlerine bu oldukça basit ve kolay görünürken kimileri içinse tam bir tuzaktır ve ürkütücüdür. Aslında her ikisi düşünce şeklinin de pek sağlıklı olmadığını söylemeliyiz. Çünkü borsada para kazanmak da para kaybetmek de mümkündür. Belirleyici olan en önemli unsur ise yatırımcının kendisidir. Çünkü bilgisi ve deneyimi ile birlikte yatırımcının karakter özellikleri birçok şeyi doğrudan etkilemekte ve şekillendirmektedir. Bir yatırımcının borsada para kazanması için yapması gereken teknik anlamda basittir.

O da bir yatırım aracını aldığı fiyatın üzerinden satabilmektir. Yani, bir yatırım aracına 1 TL birim fiyat ödeyen yatırımcı, aynı yatırım aracını 2 TL’den satabiliyorsa aradaki 1 TL kârdır yani yatırımcı para kazanmış demektir. Bu teknik basitliği uygulamada da mümkün kılmak için yatırımcının borsa eğitimi alması, borsa tecrübesi kazanması, temel ve teknik analizler yapması, piyasa takibi yapması, yatırım piyasasına uygun bir psikoloji ve karakter özellikleri doğrultusunda hareket etmesi, mantıklı riskler alması ve doğru öngörüler ortaya koyması gerekir.

Borsa Riskli midir?

Her şeyden önce şu bilgiyi vermeliyiz ki, her yatırım piyasasında risk bulunmaktadır. Aslında riskin sadece yatırım piyasalarında değil neredeyse hayatın her anında olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, bir ev satın almak da risktir. Tabii ki borsadaki yatırımlara oranla risk çok daha azdır ya da daha nettir ancak doğal afetler başta olmak üzere birçok nedenden dolayı ev satın almak da kimi zaman zarar ettirebilmektedir. Diğer yandan borsadaki mevcut risk, yatırım aracına ne zaman ve ne yönde yatırım yapıldığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Burada yatırımcı, aldığı borsa eğitimi ile ve sahip olduğu borsa deneyimi ile birlikte söz konusu riski olabildiğince aza indirebilir. Diğer yandan yatırımcılar, para kazanma isteklerine bağlı olarak da ister istemez riski artırabilmektedirler. Özellikle de kısa sürede çok para kazanmak isteyen yatırımcılar için risk genellikle çok üst seviyelerdedir.

Borsada Nasıl İşlem Yapılır

Borsada Nasıl İşlem Yapılır

Borsada Hangi Yatırım Araçları Bulunur?

Her ne kadar borsa kelimesinin bir yerde geçmesiyle birlikte orada akla ilk gelen şey hisse senedi olsa da borsada hisse senetlerinin yanı sıra pek çok yatırım aracı bulunmaktadır. Para birimlerinin birbirlerine yönelik değerlerini konu alan döviz yatırımı ve çeşitli emtialar borsada alınıp satılabilmektedir. Tahvil, bono, repo gibi değerli kâğıtları da borsada satın almak ya da satmak mümkündür.

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsada yer almak isteyen ve buna bağlı olarak yatırım yapmak isteyen yatırımcı, öncelikle aracılık hizmeti veren bir aracı kurum ya da banka bulmalıdır. Aracı kurum ve banka sayısı bakımından ülkemiz oldukça zengin olmakla beraber hangi aracı kurumun ya da bankanın iyi olduğunu anlamak biraz araştırma yapmak gerekir. Yapılacak bu detaylı çalışmada özellikle de komisyon oranları, borsaya giriş ücreti, borsa eğitim hizmetleri, müşteri hizmetleri, kullanılan teknolojiler gibi birçok alanda bilgi toplamak gerekir.

Araştırmanın sonunda bir aracı kurum ya da banka üzerinde karar kıldıktan sonra yatırımcı, vadesiz yatırım hesabı açmak üzere ilgili aracı kurumun ve bankanın internet adresi üzerinden ya da yakınlarda ulaşılabilir bir fiziksel şubesi bulunuyorsa bu fiziksel şubeye bizzat giderek başvuruda bulunabilir. Her iki başvuru da aynı merkezde toplanmakta ve değerlendirilmektedir. Birçok aracı kurum ve banka, bu başvuru formunun doldurulmasının yanı sıra başta fatura ve nüfus kayıt örneği gibi belgeler olmak üzere çeşitli sağlama işlemleri amacıyla bazı belgeler talep edebilmektedirler. Başvurunun olumlu sonuçlanması ile birlikte yatırımcı, piyasada kullanacağı birikimi aracı kurum tarafından belirtilen hesap numarasına yatırır. Artık yatırımcı, kendisine verilen kullanıcı adı ve şifre ile birlikte yine kendisine gösterilen yazılım ve uygulama üzerinden giriş yaparak emir talepleri oluşturabilir.

Borsa Nasıl Öğrenilir?

Borsayı öğrenmenin en iyi ve ideal yolunun borsa eğitimi almak olduğunu söyleyebiliriz. Bu ifade her ne kadar bazı okuyucularımıza garip gelebilecek olsa da kimi yatırımcıların herhangi bir bilgi sahibi olmadan sanal borsaya ya da gerçek borsaya girmeleri ve yatırım yaparken borsayı öğrenebileceklerini düşünmeleri nedeniyle bu tür alternatif eğilimler olduğunu da söylemeliyiz. Ancak en doğru olanın kesinlikle borsa eğitimi almak olduğunun da bir kere daha altını çizmemiz gerekir.

Bu kapsamda yatırımcılar ve yatırımcı adayları, çok sayıda kaliteli borsa kitabı arasından birkaç tanesini belirleyerek iyi bir başlangıç yapabilirler. Öyle ki, yatırımcının da gerçekleştireceği araştırma sonrasında temel bilgiler içermesinin yanı sıra neyin ne olduğuna yönelik kapsamlı ve sade bir dille açıklamalar yapabilen kitapların tercih edilmesi son derece faydalı olacaktır.

Ayrıca söz konusu kitapların okunup geçilmesinden ziyade önemli noktalara dair notlar alınması, hatta yatırımcının ya da yatırımcı adayının ders kitabı üzerinden ders çalışır gibi hareket etmesi faydalı olacaktır. Çünkü gerek deneme hesabı gerekse gerçek hesap üzerinden hareket ederken söz konusu bilgilere ihtiyaç duyulması halinde bu ihtiyaç oldukça kısa bir süre içinde notlar arasından tedarik edilebilir.

Borsa kitaplarının yanı sıra bilhassa internette yayınlanan borsa videoları da önemli bir eğitim aracı olarak değerlendirilmelidir. Ancak burada mutlaka dikkat edilmesi gereken unsur, ilgili videoların nasıl ve kim tarafından hazırlandığıdır. Yalnızca uzman kişiler, özel eğitmenler, aracılık, hizmeti veren aracı kurumlar ve bankalar tarafından hazırlanan videoların dikkate alınması gerekir. Aksi halde videolarda sunulan bilgilerin ne kadar sağlıklı olup olmadığı hep bir soru işareti olarak yatırımcının aklında kalacaktır. Bir bilgiyi sıfırdan sağlıklı bir şekilde edinmek ile yanlış edinip sonradan düzeltmesi için çaba harcamak oldukça farklı sonuçlar doğuracağı için en başından itibaren dikkat etmek elzemdir.

Aracı kurumlar ve bankalar tarafından da çeşitli borsa eğitimleri verilmektedir. Borsa konusunda profesyonel noktaya gelmiş ve aynı zamanda eğitmen kimliğine sahip kişiler tarafından sunulan bu eğitimlerin en ilgi çeken kısmı ise webinar şeklinde ifade edilenidir. Bu eğitim modelinde yatırımcılar ve uzman eğitmen, internet ortamında bir araya gelerek online (çevrimiçi) borsa dersinde buluşurlar. Ders sırasında ya da eğitmenin uygun gördüğü bölümlerde eğitmene soru sorma imkânı olması bakımından da ilgi çekmektedir. Ayrıca aracılık hizmeti veren bu kurumlar, çeşitli elektronik kitaplar üzerinden de yatırımcılara ve yatırımcı adaylarına bilgi sunmaktadırlar.

Borsa Deneyimi Nasıl Kazanılır

Borsa Deneyimi Nasıl Kazanılır

Borsa Tecrübesi (Deneyimi) Nasıl Kazanılır?

Borsa ile ilgili gerekli bilgileri aldıktan sonra yani iyi bir borsa eğitimi sonrasında her yatırımcının ya da yatırımcı adayının elde etmesi gereken bir başka kazanım da borsa tecrübesidir. Zira gerçek piyasada yatırım yapmak riskli olduğu gibi deneyim elde etmenin de çok ama çok pahalı bir yoludur. Gerçek para ile işlem yaparken henüz yeterince deneyim sahibi olmamak kolayca zarar edilmesine neden olabileceği gibi borsa tecrübesinden ziyade para kaybetmeye dair acı bir hatıra olarak akıllarda yer alma ihtimali çok daha yüksektir. Bu nedenle aracı kurumlar ve bankalar tarafından sanal borsa olarak da dile getirilen sanal bir piyasa oluşturulmuştur.

Bu sanal borsa, gerçek borsanın neredeyse tamamen aynısı olarak aksettirilmiştir. Tek fark ise yatırımcıların yaptıkları işlemlerde kullanılan paranın sanal olmasıdır. Ancak her ne kadar sanal para da kullanılsa yatırımcılar ve yatırımcı adayları gerçek piyasada hareket ediyormuş gibi neredeyse aynı ortamı bulabilirler ve aldıkları borsa eğitimi bilgilerini para kazanma yolunda değerlendirmeye yani kullanabilmeye başlayabilirler. Hemen her aracı kurum ve banka üzerinden yapılacak kolay bir başvuru sonrasında açılabilecek deneme hesabı tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Denem yanılma yönteminin yanı sıra yapılan araştırmalar neticesinde çeşitli stratejiler denenebilir ve yatırımcı tarafından en uygun ve para kazandıran yöntem gerçek piyasaya yansıtılabilir.

Borsada Nasıl İşlem ve Yatırım Yapılır?

Borsaya nasıl girileceğini anlatmıştık. Kısaca hatırlatmamız gerekirse, bir aracı kurum ya da banka belirledikten sonra yatırımcı, ilgili aracı kurum ve banka üzerinden vadesiz yatırım hesabı açmalıydı. Bu işlemin tamamlanmasıyla birlikte yatırımcı, kendisine sunulan kullanıcı adını ve şifresini kullanarak ve yine kendisine yapılan bilgilendirme sırasında belirtilecek yazılım ya da mobil uygulama üzerinden hesabına giriş yapabilecek ve artık o andan itibaren işlem yapma yetkisine sahip olabilecektir. Hemen şunu da belirtmemiz gerekir ki, yatırımcılar borsada doğrudan işlem yapamazlar. Aracı kurumlar ve bankalar bu noktada devreye girerler ve yatırımcıların işlem taleplerini uygun formatta emirlere dönüştürerek işlemlerin gerçekleşmesini sağlarlar. Bunun için de yatırımcının, kendisine verilen bilgileri kullanarak giriş yapacağı platform üzerinden bazı bilgileri doldurarak emir talebi göndermesi gerekir.

Örneğin hisse senedi yatırımı yapılmak isteniyorsa yatırımcı, hangi hisse senedinden ne kadar adet ne ve kadar fiyata alabileceğini bir emir talebi olarak aracı kurumuna ya da bankayla çalışıyorsa bankasına göndermelidir. Bunun sonunda aracı kurum ve banka, talebi olması gereken biçime dönüştürerek piyasaya sunabilir. Eğer piyasada ilgili hisse senedine yönelik belirtilen fiyatı kabul eden bir satıcı bulunuyorsa o da aynı şekilde satış emrini bu alış emri ile onayladığı için alışveriş gerçekleşir ve böylece yatırım yapılmış olur.

Borsa ile ilgili sunabileceğimiz temel bilgiler bu şekilde olmakla beraber internet sitemiz üzerinde ve özellikle de borsa kategorimiz altında çok sayıda kapsamlı içeriğe ulaşabilirsiniz. O içeriklerden bazıları da Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli içeriklerimizdir. Eğer bu yazıya ilgi duyuyorsanız muhtemelen bu bahsettiğimiz içeriklerimiz de sizin için faydalı olacaktır.