Telefon bankacılığı ile kredi başvurusu yapmak kolaydır. Ancak bunun için bilmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Telefon bankacılığı ile kredi başvurusunun nasıl yapıldığını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Telefon bankacılığı ile kredi başvurusu yapma teknolojinin gelişmesi ile çok yaygınlaşmıştır. Aslına bakarsanız akıllı telefonların ve internet kullanımının yaygın hâle gelmesi internet üzerinden kredi başvurusu yapan müşteri sayısında artışa neden olmuştur. Ancak telefon bankacılığını kullanarak da kredi talebini ileten çok müşteri vardır. Bunun nedeni müşterinin, çağrı merkezi temsilcisine istediği kredi tutarını söyleyerek ve bilgilerini vererek pek fazla uğraşmadan kredi başvurusunu yapmak istemesidir.

Telefon Bankacılığı Üzerinden Kredi Talep Etmek Avantajlı Mıdır?

Telefon bankacılığı ile kredi başvurusu yapmanın avantajlı olup olmadığı merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bildiğiniz gibi aslında kredi başvurusu pek çok kanal aracılığıyla yapılabilmektedir. Ancak insanlar kendilerine en kolay gelen başvuru kanalını seçerek başvuru yapmaktadırlar. Bu nedenle bankalar hemen hemen tüm kanallar aracılığıyla kredi başvurusu yapılabilmesini sağlamaktadırlar.

Telefon bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yapmak oldukça kolaydır. Ancak bankalar, bu yolla kredi başvurusu yapabilmeniz için belirli koşulları sağlamanızı istemektedirler. Bu koşulları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kredi talep ettiğiniz bankanın müşterisi olmanız
  • Kredi talep ettiğiniz bankada bir vadesiz mevduat hesabınızın bulunması
  • Kredi talep ettiğiniz bankada bulunan bilgilerinizin eksiksiz ve güncel olması

Bu koşulların tümü telefon bankacılığını kullanarak bankadan kredi talep edebilmeniz için gereklidir. Bankada bulunan bilgilerinizin en az biri bile eski ya da eksikse banka şubesine giderek bilgilerinizi güncellemeniz ve tamamlamanız gerekecektir.

Bankadan kredi alabilmek için kullanabileceğiniz çok yol vardır. Bunlardan istediğinizi kullanarak kredi başvurusu yapmanız mümkündür. Ancak bu yöntemleri kullanarak kredi başvurusu yaptığınız zaman kredi faiz oranlarının değiştiğini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Yani banka şubesini ziyaret ederek başvuru yaptığınızda kredinize uygulanacak faiz oranı ile mobil bankacılık uygulaması üzerinden yapacağınız başvuruda kredinize uygulanacak faiz oranı aynı olmayacaktır.

Bankalara kredi talebinizi iletebileceğiniz başvuru kanallarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Banka şubesine giderek kredi başvurusu yapmak
  • Cep telefonu SMS’i ile kredi başvurusu yapmak
  • Akıllı telefonunuza indireceğiniz mobil bankacılık uygulaması üzerinden kredi başvurusu yapmak
  • Bilgisayar tarayıcısından bankanın resmî web sitesine girerek ve başvuru formunu doldurarak kredi başvurusu yapmak
  • İnternet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yapmak
  • Telefon bankacılığını kullanarak kredi başvurusu yapmak

Yukarıda sıraladığımız kredi başvurusu yöntemlerinin hiçbirinde kredinize uygulanacak faiz oranı diğer başvuru yönteminde kredinize uygulanacak faiz oranı ile aynı değildir. Bu nedenle başvuru yönteminizi seçerken bu farklılığı göz önünde bulundurmalısınız.

Telefon bankacılığını kullanarak kredi başvurusu yaptığınızda eğer kredi notunuz yeterince yüksekse ve bankada zaten bir vadesiz mevduat hesabınız varsa kredinizin onaylanması durumunda banka onaylı kredinizi hesabınıza aktaracaktır. Bu sırada bankanız hayat sigortası priminizi, kredi dosya masrafını ve benzeri masrafları hesabınızdan tahsil edebilir.