Telefon almak son zamanlarda epey zor hâle gelmiş durumda. Zira artık kredi kartınız olsa da telefon satın almak istediğinizde taksitlendirme olanağından yararlanmak mümkün olmuyor. Bu yüzden GSM operatörlerinin tarifeye ek uyguladıkları ödeme seçeneklerinden yararlanmaya mecburuz. Bunun için kredi notu önem arz etmekte. Peki, telefon almak için kredi notu kaç olmalı? Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. 

Telefonlar son zamanlarda en büyük ihtiyaçlardan biri hâline gelmiş durumda. Özellikle barındırdığı özellikler ve sunduğu kolaylıklar açısından hayatımızda büyük yer kaplamaktalar. Bu yıl içinde yapılan değişiklikten önce telefonları kredi kartına taksitle almak mümkündü. Ancak yapılan değişiklik telefonların kredi kartına taksitle alınma seçeneğini ortadan kaldırdı. Artık telefon almak istediğinizde önünüzde üç ayrı ve fakat son derece avantajsız seçenek beliriyor. Bunlardan biri kredi kartından tek çekim şeklinde almak, ikincisi peşin olarak almak ve sonuncusu fakat en çok tercih edileni de GSM operatörleri aracılığıyla tarifeye ek ödemeler şeklinde almak. Bunlardan hiçbirinin avantajlı olduğu söylenemez. Sadece peşin paranız varsa işiniz kolay olabilir ya da kredi kartınızla bu alışverişi bir sonraki aya ertelersiniz. Ancak yine de kredi kartınıza telefonun tutarının tümünü tek seferde ödemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden telefon satın almanın son zamanlarda kesinlikle zor hâle geldiğini söyleyebiliriz.

Telefon satın almak istediğinizde karşınıza GSM operatörlerinin seçenekleri çıkmakta. Ancak tarifenize ek ücretlendirme seçenekleri oluşturulabilmesi için faturalı hat kullanmanız zorunlu. Seçenekler arasında çok ayıda akıllı telefon mevcut. Bunlardan birini satın alabilmeniz için size 36 aylık, 24 aylık ya da 12 aylık ödeme olanakları sunuluyor. Ancak bundan önce faturalı hattınızın olması ve kredi notu sorgulamanızın yapılması gerekiyor. Telefonu almak için kredi notunuzun 1300 puanın üstünde olması gerekiyor. Eğer kredi notunuz bu seviyede değilse bu durumda faturalı tarifelerde iki ya da üç ay kalmanız ve ödemelerinizi çok düzenli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Telefon almak ve bu amaçla kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Findeks websitesine girerek kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Kredi notunuz düşükse bunu yükseltmek için ödemelerinizi düzene sokabilir, borçlarınızı kapabilirsiniz.