Tefeci Nedir? Tefeciliğin Cezası Var mı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Tefeciler bankalardan kredi alamayan kişilere faizle borç para veren kişilerdir. Tefeciler verdikleri borca, bankaların kredilere uyguladığı faiz oranlarının kat ve kat üstünde faiz uygularlar. Tefecilik suçtur ve cezası vardır. Tefecilik ve tefeciliğin cezası hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Tefeci, bankalardan kredi alamayan kişilere çok yüksek faizle borç para veren kişilerdir. Yani bu kişiler size borç para verirler ancak verdikleri parayı yüksek faizle sizden geri alırlar. Aslına bakarsanız tefecilerin yaptıkları şey, bankalardan borç alamayan kişileri, onların zaten mağdur olmasına rağmen, daha çok mağdur etmektir. Üstelik tefecilerin gerçekleştirdikleri bu eylemin cezası vardır. Tefecilerin bankalardan kredi çekemeyen insanları nasıl mağdur ettiklerini ve bu eylemlerinin nasıl cezalandırıldığını öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Tefeciler, insanlara yüksek faizle borç verirler. Bu borcu ödemeleri için insanlara bir süre verirler. Ödeme zamanı geldiğinde de bu parayı faiziyle geri alırlar. Eğer borçlu kişi borcunu tefeciye ödemezse bu durumda tefeci borcun üstüne daha fazla faiz ekler. Yani aslında bu borç, kişinin ödeyemeyeceği boyutlara ulaşır.

Tefeci Nedir?

Tefecinin tanımı aslında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 241. maddesinde açıkça yapılmıştır. Buna göre tefeci, bir başkasına kazanç elde etmek için borç verme eylemini gerçekleştiren kişi ya da kişilere tefeci denmektedir. Yani isterseniz arkadaşınıza borç verebilirsiniz. Arkadaşınıza verdiğiniz parayı aynı tutarda geri aldığınız zaman bundan kazanç elde etmezsiniz. Ancak tefeciler, verdikleri parayı aynı tutarda geri almazlar. Verdikleri paradan kazanç elde ederler. Bu yüzden de suç işlerler. Borçtan kazanç elde eden kişilere tefeci adı verilir.

Tefecilik yapan kişilere ne ceza verileceği Türk Ceza Kanununda yer almaktadır. Buna göre tefecilik yapan kişiler 2 – 5 yıl arasında süreyle hapis cezası alırlar ya da 5000 günlük adlî para cezası öderler. 5000 günlük para cezası 13.6 yıla karşılık gelmektedir. Bu durumda her gün için 20 – 100 TL arasında para cezası verilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notumu Neden Öğrenmeliyim?

Tefeciden Para Alırsanız Ne Olur?

Tefeciden para almış olabilirsiniz ve bu durumda kendiniz de suç işleyip işlemediğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Tefeci, gerçekleştirdiği eylemle suç işler ancak tefeciden para alan kişiler suç işlemiş olmazlar. Yani tefeciden para alanlar için bir yaptırım uygulanmaz. Tefecilerin en çok yaptıkları işler senet kırmaktır. Senet kırdırmak, en çok yapılan eylemlerden biridir.

5237 sayılı Türk Ceza Kanununa göre vadesi gelmeyen senedin, senet üstündeki değerden daha düşük tutarın alınmasıyla başkasına verilmesi suçtur. Yani senedi bu şekilde alan kişinin gerçekleştirdiği eylem de tefecilik olarak kabul edilmektedi.r

Bankalardan kredi alamıyorsanız tefecileri bir çözüm olarak görmemelisiniz. Çünkü tefecilerin amacı size borç para vererek iyilik yapmak değildir. Tefeciler sizi mağdur etmeyi ve sizin tüm paranızı almayı amaçlarlar. Yani siz aslında para bulduğunuzu zannederken uzun vadede çok büyük kayıplar yaşarsınız. Tefeci olduğunu bildiğiniz kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.