Kiralık kasalar değerli eşyalarınızı ve belgelerinizi güvenli bir şekilde saklamanız açısından son derece gereklidir. Bankaların çoğu kiralık kasa hizmeti vermektedir. Bunlardan biri de TEB’dir. Siz de TEB kiralık kasa ücretleri hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okuyun.

Eskiden anne ve babalarımız, dedelerimiz ve ninelerimiz değerli eşyalarını ve belgelerini yatak odalarında, kasalarında ya da yastık altlarında saklarlardı. Çünkü onlara göre en güvenli yerler buralardı. Ancak yıllar geçti ve zaman değişti. Zamanın değişmesiyle birlikte güvenli olan yerler de değişti. Artık evimizin içinde pek çok yeri güvenli bulmuyoruz. Çünkü hırsızların teknikleri de değişti ve gelişti. Evimizde alarm sistemi bulunsa da hırsızın girip bize zarar vermeden çıkacağından emin olamayız.

Kiralık Kasanın Avantajları Nelerdir?

Evimizde kasa bulunsa da ve değerli eşyalarımızla belgelerimizi burada saklasak da sürekli endişeli oluruz. Yani endişe duymamamamız mümkün değildir. Bu yüzden artık pek çok kişi özellikle de yeni evli çiftler yıllık kasalar kiralayarak değerli tüm eşyalarını ve belgelerini burada saklıyorlar. Yıllık kasa kiralama hizmetini bankalar veriyorlar.

Bankalarda bulunan kiralık kasaların evimizin herhangi bir yerinden çok daha güvenli olduğunu söylememiz mümkün. Çünkü evimizde alarm sistemi olsa da evimizin kapısının önüne güvenlik görevlisi dikemeyiz. Ya da evimizin kapısında 24 saat güvenlik sağlayamayız. Böylece hırsız eve girse de endişelenmeyiz.

Kiralık Kasa Nasıl Kullanılır?

Değerli eşyalarınızı ve belgelerinizi bankaların kiralık kasalarında tutmanız hem eşyalarınızın ve belgelerinizin güvende olmasını sağlar hem de sizi sürekli endişeli olma hâlinden kurtarır. İnsanlar çoğu zaman eşyaları için çok fazla endişe duyarlar. Ancak siz bu endişenizin farkına varmazsınız. Elbette tapularınızı, sözleşmelerinizi, çeklerinizi ya da bu gibi eşyalarınızı yanınızda sürekli olarak taşımanız mümkün değildir.

Değerli eşyaların ve belgelerin üstünüzde olması çok daha tehlikelidir. Gözü gönmüş gaspçıların bir altın bilezik ya da kolye için neler yapabileceğini tahmin etmek zor değildir. Bu yüzden eşyanız yüzünden canınızdan olmak istemiyorsanız eşyalarınızı kiralık kasalarda saklamalısınız. Üstelik bu gibi değerli eşyalarınızı ve belgelerinizi evinizde tutmamanız gerektiğinin tek sebebi hırsız değildir. Doğal afetler de eşyalarınızı kaybetmenize neden olabilir. Bu durumda eşyalarınızı yerine koymanız zor ve masraflıdır.

Kiralık Kasa Nasıl Açılır?

Bankalardan yıllık kasa kiralamak istediğinizde bankalar sizden bir defalığına olmak üzere ve kiralama işlemi sırasında bir depozito alırlar. Depozito tutarı bankadan bankaya değişir. TEB kiralık kasa depozitosu olarak 255 TL almaktadır. Bu tutarı kasayı kapattığınızda geri alabilirsiniz. Bankalarda üç ya da dört boyutta kiralık kasa vardır. Bunlar küçük boy, orta boy ve büyük boy şeklindedir.

Bankada dört boyutta kasa bulunuyorsa bir de mega boy ya da süper boy kasa söz konusudur. TEB yıllık kiralık kasa ücretleri şu şekildedir: Küçük boy kasa yıllık kiralama ücreti 257,25 TL, orta boy kasa yıllık kiralama ücreti 315 TL ve büyük boy kasa yıllık kiralama ücreti 404,25 TL’dir.