Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin yaşadıkları sorunlardan biride bankaların talep etmiş oldukları kefil zorunluluğudur. Kredilerde kefil olmak kişinin aynı borçluymuş gibi banka tarafından muhatap edilmesi nedeni ile ağır bir yükümlülük getirdiği için artık kimsenin kefil olmak istememesi kişilerin kredi kullanmak için yapacakları başvurularında sıkıntılar yaşanmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle artık bankalar kredi notu ortalaması yüksek olan müşterilerine kefilsiz evraksız kredi kullanma imkanı tanımaktadır. Bu bankalardan biride ülkemizin en güçlü özel bankaları arasında yer alan Türk Ekonomi Bankası ‘dır. TEB kefilsiz belgesiz kredi kampanyası kapsamında kredi başvuru formu dolduran müşterilerinden ilk etapta kefil ya da gelir belgesi talep etmemektedir.

Ancak yürütülen kredi istihbarat sürecinin ardından bankanın gerek görmesi durumunda her zaman için bu belgeleri talep etme hakkı bulunmaktadır. Özellikle de düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin yüksek tutarlı krediler kullanmak istemeleri durumunda bankalar kefil talep etmektedir. Bankadan kefilsiz kredi kullanmak isteyen kişilerin bu nedenle ilk etapta kredi notu ortalamalarına özen göstermeleri ve bu not ortalamasına göre kredi başvuru formu doldurmaları çok önemlidir.