Özellikle de geç ödenmesi durumunda yüksek gecikme cezası ve borç faizi uygulanan trafik cezaları bu nedenle düzenli olarak sorgulanmalı ve plakaya ait bir ceza bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Günümüzde devletin pek çok kurumu da teknolojiden yararlanmakta ve vatandaşların işlemlerini çok daha kolay bir şekilde yapmasına olanak sağlanmaktadır.

Bunlardan biride trafik cezaları için geliştirilen özel sorgulama sitesidir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kurulan Motorlu Taşıt Sorgulaması internet sitesi üzerinden hem aracınızın plakasına kesilen bir ceza bulunup bulunmadığını sorgulamanıza hem de adınıza kayıtlı bir ceza bulunuyor ise bu cezayı yine internet üzerinden kredi kartınız ile ödemenize olanak sağlanmaktadır.

Bunun için yapmanız gereken tek şey motorlu taşıtlar internet vergi dairesi sistemine giriş yapmaktır. Daha sonra TC kimlik no ile trafik cezası sorgulama alanını seçmeniz durumunda kimlik numaranızı yazarak adınıza herhangi bir trafik cezası bulunup bulunmadığını sorgulayarak gecikme faizi ödemenize gerek kalmadan borçlarınızı ödemeniz sağlanır. Kimlik numaranızı girerek ulaşabileceğiniz cezaları dilerseniz aynı şekilde internet sitesi üzerinden kimlik numaranız ile sorgulayarak ödemeniz de mümkündür.