İnternet günlük hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Ne kadar kredi çekebileceğinizi, adınıza kredi kartı çıkıp çıkmayacağını öğrenmek için artık bankaya kadar gitmenize gerek yok. Kredi notunuz, bankaların gözündeki güvenirliğinizi gösteren bir puanlama sistemidir. Türkiye genelinde, eğer 1600 puanın üzerindeyseniz bankaların size kredi kartı vermemesi ya da adınıza kredi çıkmaması için neden yok gibi görünüyor. Peki, kredi notunuzu biliyor musunuz? Elinizin altında bir bilgisayar varsa, TC kimlik no ile kredi notu sorgulama işleminizi Findeks adresinden gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik kayıt olduktan sonraki ilk deneme için herhangi bir ücret almıyorlar.

TC kimlik numası ile kayıt olduktan sonra, karşınıza çıkan ekranda puanınızı, puanın rengine göre kredi notunuzun hangi sınıfa girdiğini kolayca öğrenebilirsiniz. Önceden KBB üzerinden yapılan bu sorgulamalar, artık çok daha kolay bir şekilde Findeks üzerinden yapılıyor. Üstelik bu adres, kredi notunu yükseltmek isteyenler için de yardım hizmeti sunuyor. Kredi notu planlama, kredi notu yükseltme gibi tüm bilgileri bu adres üzerinden destek alarak gerçekleştirebilirsiniz. Kredi notunuzu düşük gördüyseniz, bu yardımlar çok işinize yarayacak. Peki, adınıza kayıtlı faturaları düzenli ödüyor musunuz? Kredi kartı borcunuzu son ödeme tarihinden önce ödüyor musunuz? Ya da sadece asgari mi ödüyorsunuz? İşte tüm bu detaylar, kredi notunuzu etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Ödemelerinizi ve borçlarınızı düzenli olarak ödüyorsanız, kredi notunuz da yükselecektir, ancak bir anda hızlı bir yükseliş beklemek zor. Kredi notunun nasıl yükseleceğini başka bir yazımızda sizlerle paylaşacağız. TC kimlik no ile kredi notu sorgulama işlemi, size birçok açıdan zaman kazandıracak.

Bildiğiniz üzere artık kredi kartı ve kredi başvuruları online olarak yapılabiliyor. Sonuçları ise 1-2 gün içinde alabiliyorsunuz. Ancak bu sürede sonucun ne olacağını beklemek yerine, kredi notunuzu öğrenerek cevabı kendiniz de bulabilirsiniz. Türkiye ortalaması ve üzerinde bir puanınız varsa, hemen her banka size kredi kartı verecektir. Düşük limitli krediler de yine kredi notu yüksek olan bireylere rahatlıkla çıkıyor. Eğer yakın zamanda paraya ya da yeni bir kredi kartına ihtiyacınız varsa, herhangi bir bankaya başvurmadan önce; TC kimlik no ile kredi notu sorgulama yapmanız, başvurunuzun işleme alınıp alınmayacağı hakkında size ipucu verecek.