Taşıtın tamamına kredi veren bankaların hangileri olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Taşıtın tamamına kredi almak taşıt sahibi olmak isteyen hemen hemen herkesin istediği bir şeydir. Yazımızda taşıtın tamamına kredi almak konusunda ayrıntılı bilgi bulmanız mümkündür. 

Taşıt kredisi almak zaman zaman zor olabilir. Ancak taşıtın yüzde 100’üne kredi alarak taşıt sahibi olmak isteyenlere bazı otomobil firmaları bankalarla anlaşarak destek olmaktadır. Bu otomobil firmaları bankalarla anlaşma yaparak taşıt sahibi olmak isteyenlerin hem sıfır kilometre araç almasını hem de bunun için peşinatsız yani aracın yüzde 100’ü için kredi alarak taşıt sahibi olmasını sağlamaktadırlar.

Ancak ikinci el araç alırken bankaların yüzde 100 taşıt kredisi vermediklerini belirtelim. Çünkü banka bu konuda risk almak istememekte ve ayrıca ikinci el taşıtların ekspertiz raporunun hazırlanması konusunda sıkıntı yaşandığı için ikinci el araçların tamamına kredi vermemektedir.

Eğer taşıtın tamamına kredi almak istiyorsanız bunun için otomobil firmalarının anlaşmalı olduğu bankalara başvurmanız yeterlidir. Bankalar sıfır kilometre araçlara yüzde 100 kredi vermektedirler. Ancak bu krediyi alabilmek için sicilinizin kesinlikle bozuk olmaması gerekmektedir. Eğer illa ki ikinci el araç almak istiyorsanız bu durumda ihtiyaç kredisi çekmeniz gerekecektir.

İkinci El Araçlara Yüzde Yüz Kredi Verilir Mi?

Bankaların ikinci el araçlar için yüzde 100 kredi vermediğini belirtmiştik. Bankalar ikinci el araçlar için çoğu zaman taşıt kredisi ve vermemektedirler. Bu durumda ihtiyaç kredisi almanız gerekecektir. Ancak ihtiyaç kredisi alacaksanız düşük faizli ihtiyaç kredisi almanızda yarar vardır.

Taşıtın değerinin tamamı için kredi çekerek sıfır kilometre bir taşıt almak istiyorsanız hangi otomotiv firmalarının hangi bankalarla anlaşmalı olduğunu bilmeniz şarttır. Seat, Hyundai, Honda, Mazda, Toyota, Ford, Wolksvagen ve Volvo gibi iyi şirketler genellikle müşterilerinin kredi alarak araç sahibi olmalarını sağlamaktadırlar. Ancak dediğimiz gibi bu kredileri alabilmek için sicilinizin iyi olmasının yanı sıra kredi notunuz da yüksek olmalıdır.

Riskli ya da çok riskli müşteri kategorisinde olmamanız gerekir. Sıkıntı olmaması hâlinde yüzde 100 taşıt kredisi almanız mümkündür. Elbette bunun gibi yüksek bir krediyi almak istediğinizde kredi notunuzun yanı sıra talep ettiğiniz kredinin aylık geri ödeme taksit tutarları da önem kazanır. Bu taksit tutarlarının maaşınızın yarısını geçmemesi gerekmektedir. Yani maaş bordronuz bankanızın çok önemsediği bir unsura dönüşecektir.

Taşıt Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler

Taşıtın tamamı için kredi almak istediğinizde banka sizden belirli belgeleri ibraz etmenizi isteyecektir. Bu belgeler nüfus cüzdanınız, maaş bordronuz ve araca ait belgelerdir.

Taşıtın tamamı için kredi veren bankalar konusunda ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık. Taşıt kredisi almak konusunda şansınız iyi gitmeyebilir. Elbette siz taşıt almak istediğinizde bankalardan kredi talep edebilirsiniz. Ancak bankalar basit bir nedenle kredinize onay vermeyebilirler. Bu durumda ne yapabilirsiniz?

Taşıtın tamamı için kredi alamamanız durumunda ipotekli ihtiyaç kredisine başvurma olanağınız vardır. Bu krediyi talep ederken aracınızı ipotek ettirmeniz gerekecektir. Bu da hem trafik sigortası hem de kasko masrafı anlamına gelmektedir.